Svět si připomněl předčasně narozené děti. V Česku jich je asi pětina

2 minuty
Události: Péče o předčasně narozené děti
Zdroj: ČT24

Loni se v Česku narodilo předčasně přes sedm tisíc, to je zhruba každý patnáctý novorozenec. Péče o ně bývá často psychicky i fyzicky náročná.

S váhou necelých osmnácti set gramů se pět týdnů před termínem narodil například Matyáš a ve třech letech mu zjistili dětskou mozkovou obrnu. I proto musí podstupovat  rehabilitaci. „Pomáhá Matyášovi k tomu, aby se jeho motorika zlepšovala. Jako matka samoživitelka na to finance nemám,“ říká matka Stanislava Doležalová.

Teď jim pomohl Nadační fond pro předčasně narozené děti i dárkyně. Ta Matyášovi věnovala výtěžek z prodeje oblečení. „Hodně lidí si myslí, že se dítě vypiplá v inkubátoru a odchází domů, bohužel si děti hlavně u vícečetných těhotenství nesou zdravotní zátěž,“ dodává zakladatelka fondu Hana Píšová.

Nedonošeným dětem pomáhá i sbírka

Předčasně narozené děti podporuje i sbírka. Peníze z ní půjdou na pořízení stovky monitorů dechu. „Mají zabránit syndromu náhlého úmrtí kojenců. Ve spojitosti s riziky – na prvním místě jsou to děti nedonošené i děti z vícečetných těhotenství, pak jsou to děti s riziky, která vznikla v průběhu porodu kvůli nedostatku kyslíku, děti s vývojovými vadami,“ vysvětluje primář novorozeneckého oddělení v ÚPMD v Praze Podolí Zbyněk Straňák.

Na předčasné porody má teď vliv i covidová situace. Zbyněk Straňák říká, že se s nakaženými rodičkami setkává často. „Covid může zásadně ohrozit vývoj plodu v průběhu těhotenství, ať poruchami vývoje, nižší porodní hmotností nebo až odúmrtím. Co s tím? Očkování, to je v souladu se všemi doporučeními, toho se rozhodně bát nemusí,“ zdůrazňuje.

Poslední dny se v Česku na podporu rodin i zdravotníků zahalují významné budovy do purpurové barvy. Ve středu se k nim v rámci světového dne předčasně narozených dětí připojí další stavby po celém světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 17 mminutami

Kriminalisté udělali razii kvůli zbrojním zakázkám pro Ukrajinu, píše Odkryto.cz

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na konci března zasahovali na několika místech Česka v souvislosti se zbrojními zakázkami, které vyšetřují ukrajinské úřady. Rozsáhlá razie se odehrála na základě justiční spolupráce s Ukrajinou. S odvoláním na informace z NCOZ a Městského státního zastupitelství v Praze to v úterý uvedl server Odkryto.cz.
před 41 mminutami

Na Fialově účtu X se po hackerském útoku objevily falešné příspěvky

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Falešné příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Spolupracovníci premiéra pracují na analýze útoku.
07:46Aktualizovánopřed 45 mminutami

Švédsko předložilo výhodnější nabídku na pronájem gripenů, uvedl resort obrany

Česká republika obdržela od Švédska novou nabídku na prodloužení využívání letounů JAS-Gripen. Armáda by po roce 2027 mohla využívat dvanáct letounů místo nynějších čtrnácti, za pronájem, servis a výcvik by podle současného kurzu Česko zaplatilo 16,65 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo obrany sdělilo, že aktuální nabídka je cenově asi o čtvrtinu výhodnější než dřívější návrhy, s nimiž nebylo spokojeno. Nyní nabídku vyhodnocuje.
před 47 mminutami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 2 hhodinami

Přiklonit se k Rusku? V pravoslavné církvi panuje rozkol, zjistili Reportéři ČT

V české pravoslavné církvi se odehrává boj o to, jestli se přikloní více k Rusku. Rozkol, který v organizaci panuje, sledují i úřady. Situace je podle nich vážná a jde o bezpečnost země, obávají se posilování ruského vlivu v rámci této církve u nás. Situaci mapovali Reportéři ČT, kteří se dostali také na akci, kde arcibiskup Michal Dandár – bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti – slavil deset let ve funkci. Po jeho boku se objevil například duchovní, o jehož klášter se zajímají ukrajinské bezpečnostní složky kvůli prokremelské propagandě. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka už v minulosti řekl, že se arcibiskup Michal a řada lidí kolem něj kloní k moskevskému patriarchátu. Mluvčí duchovního ale uvádí, že československá pravoslavná církev není pod žádným vedením té moskevské.
před 2 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 3 hhodinami

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 3 hhodinami
Načítání...