Kulhánek nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu, informace podle něj mají být včas

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek po jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace. Šéfové diplomacie Česka, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Rakouska se též shodli v tom, že jedinou efektivní cestou je očkování co největší části populace. 

Video Brífink šéfa diplomacie Kulhánka po schůzce ministrů zahraničí zemí střední Evropy
video

Brífink šéfa diplomacie Kulhánka po schůzce ministrů zahraničí zemí Central 5

Zdroj: ČT24

Šlo o páté jednání skupiny zvané Central 5 (C5). Vznikla zhruba před rokem a jejím hlavním cílem byla spolupráce v boji proti pandemii.

„Musíme být stále na pozoru před novými mutacemi viru a přizpůsobovat jim naši strategii,“ řekl Kulhánek. Proto navrhl, aby vznikla síť kontaktních osob, které budou spolupráci zemí C5 v boji proti covidu koordinovat.

„Především chceme pak zaručit, že se budeme s dostatečným předstihem navzájem informovat o připravovaných opatřeních tak, abychom se nepřekvapovali a abychom nepřekvapovali naše občany,“ dodal Kulhánek.

Varování před falešnými zprávami o očkování

Do Mělníka v úterý na Kulhánkovo pozvání přijeli slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, maďarský Péter Szijjártó, slovinský šéf diplomacie Anže Logar a rakouský ministr Alexander Schallenberg. Szijjártó varoval v souvislosti s očkováním před falešnými zprávami.

Korčok zmínil stoupající počet případů nákazy variantou delta a nutnost opatření. „Nemůžeme ignorovat realitu,“ doplnil. Slovensko už dříve kvůli šíření nakažlivější varianty koronaviru zpřísnilo podmínky vstupu do země. Do karantény nemusí cestující plně očkovaní proti nemoci covid-19. Cestování mezi Českem a Slovenskem nedávno zkomplikovalo dočasné uzavření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi.

Kromě covidu budou v úterý ministři také projednávat rozšíření EU o země západního Balkánu a další spolupráci, zmínili například cestovní ruch.