Škody po bouřkách půjdou do miliard, řekl jihomoravský hejtman Grolich

Události: Škody po tornádu a bouřkách (zdroj: ČT24)

Škody po bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly domy i auta na Břeclavsku a Hodonínsku, půjdou do miliard korun. Uvedl to jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Přesnou částku ale podle něj zatím nikdo neví. Bouře zasáhly 1200 domů, z toho přes šedesát je určených k demolici. Bez elektřiny zůstávají tři tisíce domácností. Ke katastrofě na jižní Moravě se vyjádřil také prezident Miloš Zeman, vyjádřil soustrast pozůstalým obětí ničivé bouře a poděkoval zasahujícím záchranářům.

On-line přenos

Následky bouřek

  • 13:32

    Tradiční Cyrilometodějská pouť se letos v Mikulčicích neuskuteční. Organizátoři ji zrušili kvůli následkům bouřek. Jezdívalo tam i několik tisíc lidí.

  • 11:59

    Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) vyzval lidi, aby v souvislosti s bouřkami a tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku nešířili na sociálních sítích dezinformace. Viděl například informaci, že kraj odmítá pomoc vojáků, což označil za lež. Podle hejtmana by lidé měli číst informace, které kraj, policisté a hasiči vydají prostřednictvím médií. 

  • 11:25

    Po bouřkách a tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku se musí strhnout 150 domů. Po jednání krizového štábu v Podivíně to řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Podle něj není číslo konečné, protože se zatím nepodařilo projít všechny domy.

Bouřky, jejichž součástí byly i kroupy a tornádo o síle přes dvě stě kilometrů za hodinu, braly z domů střechy a vyrážely okna, z aut zůstaly jen vraky. Nejvíce extrémní počasí poškodilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. O život přišlo pět lidí, desítky utrpěly zranění.

Demolice poničených staveb ale v sobotu nezačne, je potřeba nejprve jednat s pojišťovnami. „Je možné, že nebude ani v neděli,“ řekla mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Neobjevily se dosud žádné případy rabování. V zasažených obcích působí přes tisíc hasičů a 160 vojáků a také kolem dvou set policistů. Na místě mají stovky kusů techniky. Hasiči mají nyní pět sektorů zásahu. Vedle obcí Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hrušky k nim přibyl i Pánov u Hodonína. V Pánově jsou dvě desítky rodinných a bytových domů. Bouře poškodila zřejmě všechny, nejvíce ty rodinné. Počet zasahujících na jižní Moravě je dostatečný, nabídky pomoci ze zahraničí proto hasiči zatím odmítají.

Veřejná doprava v části jižní Moravy, kterou ve čtvrtek zasáhlo krupobití a tornádo, zůstává nadále ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, je však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem.

Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždějí do zasažených obcí. Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieselové lokomotivy po jedné koleji. Obnova plného elektrického provozu je otázkou týdnů, informovala Správa železnic.

Náhradní zdroje elektřiny

Většina domů bez elektřiny připadá na Lužice, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Hrušky, informovala distribuční společnost EG.D., která spadá pod skupinu E.ON.

„V těchto obcích od ranních hodin pracují naši montéři a technici, alokovali jsme sem všechny dostupné kapacity a pomoci přijíždějí i kolegové z jiných regionů,“ doplnila mluvčí Martina Slavíková.

Každý starosta v nejpostiženějších lokalitách má k dispozici technika, se kterým konzultuje postup prací a možnosti oprav. V méně poničené části obce Hrušky, kde vedení elektrického napětí přečkalo čtvrteční bouři, se částečně podařilo obnovit dodávky energie.

„Tam, kde je to možné a smysluplné, jsme po konzultaci se starosty nasadili náhradní zdroje. Budeme instalovat v některých místech rozvaděče na trafostanice, které zůstaly v provozu, což v praxi znamená, že lidé z postižené vesnice budou moci u tohoto zdroje dobít například mobilní telefony a podobně,“ doplnila Slavíková.

Pracovníci se v terénu dál věnují odklízení trosek a zbytků poničeného elektrického vedení ve všech čtyřech postižených obcích.

Vinaři přišli o úrodu

Škody mapují také vinaři. V úzkém pásu, kterým ve čtvrtek prošlo tornádo mezi Břeclaví a Hodonínem, jsou vinice zničené, místy jen trčí pahýly révových keřů. Totální škody se týkají maximálně několika desítek hektarů vinohradů. Úroda je po bouři a krupobití poškozená na stovkách dalších hektarů v širším okolí.

V zóně tornáda jsou zničené i sklepy s vybavením. Je to obrovská katastrofa pro mnoho jednotlivých vinařů, řekl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Jeden významný vinař zemřel, další utrpěli zranění, doplnil Nyitray bez dalších podrobností.

Kolektivní trauma

Majitelé poničených domů, kteří neutrpěli vážnější zranění, pracují na svých nemovitostech nebo pomáhají sousedům. Deset minut čtvrtečního tornáda poznamená obyvatele Moravské Nové Vsi na zbytek života, většina bude dříve nebo později potřebovat psychologickou pomoc, uvedla ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlatka Maděřičová, která působí a žije v Moravské Nové Vsi. Podobně jako ostatní obyvatelé se zatím drží na nohou, pracuje, organizuje, protože musí. Mluví o kolektivním traumatu.

Tornádo vzalo mnoha lidem na jižní Moravě nejen střechy nad hlavou a hmotný majetek, ale také vzpomínky a příběhy spjaté s jejich domovy. „Nejde o materii domů, jde o lidi, vzpomínky, minulost i budoucnost, kterou mají lidé z míst, kde žijí a vyrůstají,“ popsala rodačka z Hrušek Zdeňka.

Suť díky rychlé pomoci nejspíš za pár dní zmizí, odklízecí práce postupují velmi rychle, stejně jako provizorní opravy střech. Co nelze tak rychle vrátit, jsou stromy. Všechny vzrostlé jsou pryč. „Tam, kde prošlo tornádo, je to pláň, to je hrozně smutný pohled,“ dodala Zdeňka.

Bouře výrazně poničila také obec Stebno, která je částí Kryr na Lounsku. Stát jí pomůže podobně jako obcím na jižní Moravě. Stebno navštívil premiér Andrej Babiš (ANO), ve středu dorazí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), aby s obyvateli na místě mluvili o tom, co je potřeba.

V obci vítr poničil nejvíc hospodářská stavení, stodoly a podobně. Podle starosty se vítr zřejmě ve finále změnil v tornádo, ve Stebně poničil asi 25 domů, což je zhruba čtyřicet procent místních nemovitostí.