Lidé by se měli testovat po návratu z dovolené, a to i v Česku, shodli se zástupci MeSES

32 minut
Otázky Václava Moravce: Jak z toho ven? O mutování a očkování s členy MeSES
Zdroj: ČT24

Stát by měl podporovat testování ve firmách po návratu zaměstnanců z dovolených. Pokračování testování i po 1. červenci chce vládě doporučit Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Po návratu z prázdnin by měli testy podstoupit také žáci základních a středních škol. V Otázkách Václava Moravce to řekli členové skupiny – viroložka Ruth Tachezy a epidemiolog Petr Smejkal.

„Musíme velice dobře nastavit testování na vstupu do České republiky a (při) návratu lidí z dovolených,“ zdůraznila Tachezy, a to zejména s ohledem na šíření variant koronaviru. Viroložka by za vhodné považovala také testování dětí před cestou na tábory nebo podobné hromadné akce. „Testování je základní protiepidemické opatření a investice do něj se bohatě vyplatí,“ doplnil Smejkal.

Plošné testování ve školách by podle Tachezy mohlo na začátku školního roku trvat maximálně měsíc. Mělo by se jím ale ověřit, jak velká virová nálož mezi dětmi po prázdninách je, vysvětlila. Pokud by pak pozitivních testů nebylo moc, mohlo by se třeba s testováním žáků přestat, řekla.

„Je třeba s tím spojit i to, že je potřeba přejít na PCR testy,“ upozornila s tím, že tento typ testů by se měl používat i ve firmách. Antigenní testy by pak podle ní měly sloužit pro symptomatické pacienty.

Klinická skupina ministerstva zdravotnictví podala návrh, který doporučuje omezení plošného testování, protože to může podle ní odradit od očkování. Podle Tachezy i Smejkala je ale virová nálož v populaci stále příliš vysoká na to, aby se s preventivním testováním přes léto skončilo.

Důvodem je podle Tachezy to, že zatím není dost jasné, jaké varianty koronaviru a v jakém množství se v Česku vyskytují. „Dohled nad cirkulujícími kmeny zatím není takový, abychom si mohli říct, tady nám nic nebezpečného nehrozí,“ řekla.

„Já se nebráním debatě o tom, že by se testování mělo optimalizovat, a že se určitě budeme bavit o tom, v jaké frekvenci ho budeme provádět, ale tohle je dost velký skok,“ upozornil Smejkal.

Testováním je nyní podmíněné také rozvolňování. Od pondělka budou například za zpřísněných pravidel lidé moci navštívit restaurační zahrádky. „Pevně doufám, že neuvidíme žádný negativní efekt díky rozvolnění, které nastalo minulý týden. Trochu se obávám rozvolnění plánovaného na zítra (pondělí – pozn. red.),“ podotkla Tachezy. Zároveň připomněla, že dopady rozvolnění z důsledku inkubační doby se projeví až po 10 až 14 dnech od rozvolnění.

Očkování jako základní ochrana proti variantám covidu

V epidemické situaci hrají roli také varianty koronaviru. V lednu do Česka přišla britská varianta, analýzy následně ukázaly, že se po republice šířila od počátku prosince. První případy jihoafrické varianty zachytily laboratoře na konci března. Brazilská dorazila po Velikonocích, na konci dubna pak laboratoře potvrdily také výskyt indické varianty. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) navíc přibývají i další.

Právě i v kontextu šířících se variant apeloval Smejkal na potřebu očkování, které označil za základní ochranu proti nim. Imunita po vakcíně je podle něj vyšší než po prodělaném onemocnění.

MeSES podle Tachezy navrhne možnost, aby lidé, kteří onemocnění již prodělali, mohli druhou dávku vakcíny dostat až po 180 dnech od té první. Doplnila, že takový postup doporučuje i Česká vakcinologická společnost. „Podání druhé dávky musí nastat, ale může být odloženo,“ vysvětlila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O poplatkové weby ČT a ČRo byl tento týden enormní zájem

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
před 6 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 6 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 6 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 7 hhodinami

Dny lidí dobré vůle završila národní pouť na Velehradě

Dvoudenní Dny lidí dobré vůle v sobotu zakončila poutní mše před bazilikou na Velehradě. Sobotní národní pouť i páteční program jednoho z nejvýznamnějších církevních svátků v zemi přilákaly na padesát tisíc lidí z Česka i zahraničí.
před 13 hhodinami

Na Moravě a ve Slezsku bude v neděli až přes 31 stupňů

Meteorologové varují před vysokými teplotami na Moravě a ve Slezsku, v neděli tam místy překročí 31 stupňů Celsia. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli od poledne do 18:00. Zvýšené riziko vzniku požárů hrozí nově i na severozápadě Plzeňského kraje.
před 14 hhodinami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 19 hhodinami
Načítání...