Zamořená Trojice neměla prioritu, Diamo ji i tak chtělo za miliardu vyčistit. Po odstoupení od smlouvy mu hrozí žaloba

Ostrava se dlouhodobě potýká s ekologickými následky těžby. Ty zasahují dokonce i samotné centrum města, kam patří například Trojické údolí. V minulosti tam byl důl a koksovna, které za sebou zanechaly území kontaminované dehtem a těžkými kovy. Státní podnik Diamo se proto rozhodl, že za více než miliardu korun prostor vyčistí. Vypsal soutěž, uzavřel smlouvu, a potom od ní odstoupil. Sanace ještě ani nezačala a už nyní hrozí státu ztráty ve stovkách milionů korun. Kauzu pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT:⁠ Toxická Trojice

Zdroj: ČT1

Řeč je o problematické zakázce na sanaci znečištěného území bývalého dolu a koksovny Trojice v Ostravě. Zamořený šestihektarový pozemek se nachází pouhé dva kilometry od centra města. Podle původních plánů měla být hlavní část sanace již hotova. Ve skutečnosti se však do země ještě ani nekoplo. „Ekologická zátěž to je v každém případě a my bychom rádi viděli to území v jiném stavu, než v jakém je dneska,“ řekl starosta městské části Slezská Ostrava Richard Vereš (ANO).

Sanaci má na starosti státní podnik Diamo. Ten pod dohledem politiků od začátku postupoval tak, že státu nyní hrozí finanční ztráty ve stovkách milionů korun. „Já vnímám Diamo, když to řeknu s určitou nadsázkou, jako řekněme další divizi nebo odbor na ministerstvu průmyslu a obchodu, protože to je kompletně propojené,“ podotkl bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (LES).

Výměny ministrů průmyslu měly na průběh zakázky klíčový vliv. Soutěž na vyčištění území Trojice vypsalo Diamo už v roce 2016, v době, kdy byl ministrem průmyslu sociální demokrat Jan Mládek. Když o tři roky později, v květnu 2019, státní podnik uzavřel smlouvu za více než miliardu korun, vedl ministerstvo už Karel Havlíček (za ANO). Ten kvůli smlouvě odvolal bývalého ředitele Diama a nové vedení podniku od smlouvy odstoupilo.

„Diamu nebyly přiděleny rozpočtové prostředky ze strany jeho zřizovatele. Tím je ministerstvo průmyslu a obchodu, tak se rozhodlo tuto sanační akci ukončit, respektive v ní nepokračovat z důvodů neexistence její priority,“ prohlásil právní zástupce společnosti Petr Michal.

Sdružení firem v čele se společností EKOM CZ, které zakázku vyhrálo, takové rozhodnutí ale neuznává a státnímu podniku hrozí žalobou o více než 100 milionů korun.

„Celé to odůvodnění, že na to nejsou peníze, na mě působí spíše jako výmluva pro to, aby ministerstvo, případně Diamo mělo argumenty pro to zrušení,“ sdělil ředitel Transparency International Petr Leyer.

Ministerstvo průmyslu vs. ministerstvo financí

Stát se už v 90. letech rozhodl, že území vyčistí z peněz programu revitalizace. Ten slouží pro financování ekologických projektů na zahlazování následků hornické činnosti. Seznam akcí, které stát v jednotlivých letech zaplatí, společně sestavují resorty financí a průmyslu. „Ministerstvo průmyslu mohlo ten seznam ovlivnit. Nicméně finálně o tom rozhodovalo ministerstvo financí, které předkládalo vládě ten seznam priorit,“ vysvětlil bývalý náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Zamořená Trojice se na seznam priorit nikdy nedostala. Na podzim 2016 Diamo miliardovou zakázku na vyčištění přesto samo vyhlásilo. „My jsme se to dozvěděli z registru zadaných veřejných zakázek, že taková věc se naprosto nesystémově na ministerstvu průmyslu a obchodu, respektive na státním podniku Diamo děje. Přiznám se, že nás to více než šokovalo,“ upřesnil Závodský. 

Diamu ve stejné době chyběly stamiliony korun na dokončení jiné, závažnější ekologické zakázky – odstranění zapáchajících ropných lagun nedaleko centra Ostravy. „V roce 2017 jsme právě apelovali na vládu, že bychom byli rádi, aby i ty finanční prostředky, které vlastně chyběly na sanaci lagun Ostramo, byly právě převedeny na tuhle ekologickou zátěž a neotevírala se nová zakázka sanace Trojického údolí,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová (ANO).

„Jestliže státní podnik Diamo žádal (skrze usnesení vlády) ministerstvo financí, že nemá zbývající stamiliony na dokončení naprosto prioritní a alarmující situace v oblasti lagun Ostramo, a v tu dobu si zadává zakázku za mnoho set milionů na něco, co absolutně nehořelo, tak to byla prostě naprosto nestandardní situace,“ myslí si Závodský.

Postup státního podniku kritizoval ostravský magistrát i ministerstvo financí. Město i resort řídili politici hnutí ANO. Za Diamo se však postavilo ministerstvo průmyslu a obchodu v čele se sociálně demokratickým ministrem Janem Mládkem. Proč se rozhodlo akci zaplatit ze svého, si dnes již Mládek nepamatuje. „Já si nemůžu pamatovat všechna zadávací řízení, všechny sanace, protože jenom samotné Diamo toho dělá spousty,“ řekl Mládek.

Závodský přitom uvedl, že nemá jakýkoliv důkaz o tom, že by Mládek z transakce něco měl. „Nicméně naprosto jasně se nabízí hypotéza o tom, že pan Mládek plnil nějaké sliby, aby se právě tato zakázka zadala,“ dodal.

S příslibem financí od Mládkova ministerstva proběhla soutěž. Výsledek však vzbudil pochybnosti. Miliardovou zakázku získalo sdružení firem v čele s pražskou společností EKOM CZ. Se svým zhruba 50milionovým ročním obratem patří EKOM k menším českým firmám v oboru. V letech 2017 a 2018 skončilo hospodaření společnosti v milionových ztrátách. Kdo je skutečným majitelem společnosti, nelze z obchodního rejstříku zjistit.

Sanace se dá provést levněji, upozornil znalec

Společnost EKOM s partnery se zavázala území Trojice vyčistit za miliardu a sedmatřicet milionů korun. Přestože její nabídka byla nejnižší z uchazečů, které Diamo ponechalo v soutěži, jiné sdružení firem, které vedla společnost SG Geotechnika, nabídlo, že akci provede o více než 400 milonů levněji. Ze soutěže ho ale Diamo vyřadilo, protože nesplnilo jednu z podmínek.

Že se dá sanace Trojice provést o stamiliony korun levněji, tvrdí i soudní znalec v oboru, bývalý náměstek ministra životního prostředí Michael Barchánek. Pro Diamo vypracoval odborný posudek projektu, podle něhož byla zakázka vysoutěžena. „Nám vyšla celková cena maximálně poloviční, možná až třetinová,“ řekl Barchánek.

Původní projekt počítal s plošným vybagrováním desítek tisíc tun zeminy a jejím následným vyčištěním. Podle znalce Barchánka to však není potřeba, protože znečištěna jsou jen některá místa. Podpis smlouvy se sdružením EKOM stál bývalého ředitele Diama Tomáše Rychtaříka místo. Miliardovou smlouvu podepsal pouhý den po nástupu nového ministra průmyslu Havlíčka.

„Jestliže někdo vypíše zakázku za jednu miliardu korun, aniž by o tom informoval dozorčí radu nebo ministra, no tak logicky to byl důvod okamžitě propustit tehdejšího ředitele,“ řekl Havlíček. 

Nové vedení Diama od smlouvy vloni v květnu jednostranně odstoupilo s odůvodněním, že na sanaci nemá peníze. Firma EKOM se svými obchodními partnery se však lukrativní zakázky nechce vzdát a v opačném případě hrozí žalobou o více než sto milionů korun. Diamo argumentuje, že smlouva se zhotovitelem odstoupení pro nedostatek finančních zdrojů umožňuje.

Někteří právníci přesto tvrdí, že státní podnik může soudní pře prohrát. „S ohledem na ustanovení občanského zákoníku se domníváme, že takové ustanovení by mohlo být vyhodnoceno jako ustanovení nicotné. A tedy nemělo by být účinné, to znamená, že dle našeho názoru by ta smlouva o dílo měla dále pokračovat, být platná a účinná,“ vysvětlila právnička Petra Kadláčová.

Podle Havlíčka je ale otázka, zda by stát musel prohrát. „My jsme měli právní rozklad, že by nemusel,“ podotkl.

„Stát neumí tady v tom jednat hospodárně, neumí jednat transparentně a celkově prostě ten systém zadávání zakázek v té ekologické oblasti není nastaven kvalitně,“ uzavřel Leyer z TI.