Policie navrhla obžalovat sedm lidí z podvodu za 290 milionů. Peníze jim poskytlo téměř 400 osob

Policie navrhla obžalovat sedm lidí, kteří podle ní vylákali od stovek osob víc než 290 milionů korun. Slibovali investici do firmy z Nového Zélandu se zhodnocením až pět procent měsíčně. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Na aktivity firmy v roce 2017 upozornila Česká národní banka.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Osoby jsou stíhány pro zvlášť závažný zločin podvodu a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ uvedl mluvčí. V případě odsouzení jim hrozí až deset let vězení. Peníze jim na slibovanou investici poskytlo nejméně 385 lidí. Při vyšetřování byl zajištěn movitý a nemovitý majetek za víc než 60 milionů korun, doplnil Ibehej.

Návrh na podání obžaloby NCOZ podala k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Obvinění podle mluvčího slibovali zhodnocení peněz zejména investicemi do bankovních garancí, komodit a realit u společnosti Investment and Trading Capital Limited se sídlem na Novém Zélandu. Úrok se měl pohybovat v rozmezí od půl procenta do pěti procent měsíčně.

Na aktivity firmy upozornila ČNB

ČNB v srpnu 2017 upozornila, že společnost Investment and Trading Capital Limited v Česku nabízí prostřednictvím internetové prezentace a e-mailovým oslovováním možnost investovat do bankovních garancí, nemá k tomu ale povolení.

„Nabízená investice vykazuje znaky neoprávněného shromažďování peněžních prostředků od veřejnosti, tedy činnosti, která je v České republice plně regulována,“ uvedla tehdy centrální banka.

NCOZ doporučuje při investicích zvýšenou ostražitost, uvedl Ibehej. Lidé by měli podle něj zejména obezřetně hodnotit a ověřovat informace od lidí, kteří se prezentují jako finanční poradci, a nenechat se zlákat slibovaným zhodnocením.