Nemocnicím schází plazma na léčení covidu-19. Hledají dárce, kteří prošli nákazou

Nemocnice vyzývají lidi, kteří prošli koronavirovou nákazou, aby přišli darovat krevní plazmu. Dárců plazmy s protilátkami, která je využívána k léčbě nakažených v těžkém stavu, je totiž málo. V posledních týdnech přitom spotřeba covidové krevní plazmy prudce roste.

Video Události
video

Události: Schází plazma na léčbu nemoci covid-19

Nemocnice apelují na ty, kteří se vyléčili z covidu-19, aby přišli krevní plazmu darovat. Mohou tak pomoci ostatním pacientům, kterým může plazma zachránit život.

„V současné době jen s obtížemi zajišťujeme potřeby nemocných hospitalizovaných v Thomayerově nemocnici a IKEMu,“ říká například primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice Petr Turek. V mrazicích boxech má podle něho nemocnice zásoby několika desítek jednotek plazmy, potřeba jsou však stovky.

V Thomayerově nemocnici využívají krevní plazmu vyléčených na plicní klinice i na oddělení ARO. Momentálně tam personál pečuje o šest pacientů v těžkém stavu, pět z nich dostává právě rekonvalescentní plazmu.

„Data ukazují, že by bylo lépe, kdyby mohli rekonvalescentní plazmu dostávat pacienti ve středním stadiu, tolik jí ale nemáme, v současné době ji dáváme pacientům v těžkém stavu. Ale bylo by lepší, kdyby ji mohli dostat už dřív,“ říká vedoucí lékař oddělení ARO Thomayerovy nemocnice Martin Müller.

Jeden dárce na jednoho a půl pacienta

Plazmu po prodělání nemoci covid-19 přišel do nemocnice darovat například Petr Jun. „Mám z toho dobrý pocit a teď se to potřebuje, takže proč bych nešel,“ říká. Na odběr vyrazil hned dva týdny po konci izolace. Právě v tom okamžiku je teprve možné rekonvalescentní plazmu darovat.

Plazma od jednoho dárce vystačí pro jednoho a půl pacienta. „Obvykle odebíráme 750 ml plazmy a tu pak rozdělíme do tří vaků, pacientům se dávají dvě jednotky,“ vysvětluje Turek.

Ještě před podáním se plazma otestuje na množství přítomných protilátek a pak se zmrazí. V boxech ale nevydrží dlouho. Při současné spotřebě tu vytvoří zásobu nanejvýš na den a půl.

Dárci chybí 

Dárců chodí do transfuzního centra nemocnice jednotky týdně. Rekonvalescentní plazmu v Thomayerově nemocnici od dubna do poloviny října odebrali asi 75 lidem a vydali ji k léčbě 48 pacientů, kteří byli hospitalizováni buď na plicní klinice, nebo na klinice ARO.

Nedostatek dárců je problémem i ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Nyní se výrobou léčebné plazmy zabývá v Česku asi 12 transfuzních zařízení. Odběry plazmy od pacientů, kteří covid-19 prodělali, provádí například také ve Fakultní nemocnici Olomouc nebo v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Vhodným dárcem rekonvalescentní plazmy je člověk, který prodělal onemocnění covid-19 s klinickými příznaky, jako je zvýšená teplota, bolesti hlavy, suchý kašel a dušnost. Dárce také musí splňovat běžné podmínky darování krve. Mezi ně patří, že musí být starší 18 let a mladší 60 let, bez závažné anamnézy a v dobrém zdravotním stavu.