V Praze 5 byl vyrovnaný souboj Žantovského a Lásky, oba postupují do finále

Voliči v senátním obvodu na Praze 5 se budou příští týden rozhodovat mezi ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským (za TOP 09) a dosavadním senátorem Václavem Láskou (SEN 21). Žantovský obdržel 39,63 procenta hlasů, druhý Láska pak 37,44 procenta hlasů. K volbám dorazilo 38,88 procenta voličů – to je více než v prvním kole v roce 2014.

„Těší mě, že jsme postoupili do druhého kola. Kandidovat v obvodu, kde kandiduje současný senátor, není nikdy jednoduché a my jsme věděli, že to nebude lehké, a připravili jsme se na to a zatím se nám daří,“ komentoval svůj volební úspěch Michael Žantovský (nestraník za TOP 09 s podporou ODS a STAN).

Na senátora přitom nekandiduje poprvé. V Senátu usedl už v roce 1996. První politické zkušenosti získal v roce 1989 jako blízký spolupracovník Václava Havla. Po zvolení Havla prezidentem se stal jeho mluvčím a poradcem. Později pracoval jako velvyslanec v USA, také pět let na postu ambasadora v Izraeli a následně i Velké Británii, kde působil do roku 2015. V současnosti je ředitelem Knihovny Václava Havla v Praze.

Politicky aktivním byl v minulosti i jeho protikandidát Václav Láska (SEN 21). V mládí pracoval u policie, kde se vypracoval na vyšetřovatele hospodářské kriminality. Zabýval se například tunelováním Harvardských fondů. Později vystudoval práva a advokacii, které se věnuje i v současnosti. Do roku 2011 byl mimo jiné členem správní rady Transparency International.

Finále s Žantovským se Láska neobává. „Gratuluju panu Michaelu Žantovskému k postupu do druhého kola. Těším se na férový souboj, na jehož konci bude mít Praha 5, 13 a Řeporyje výborného senátora,“ uvedl současný člen horní komory na sociálních sítích.

Kromě postupující dvojice bojoval o hlasy voličů i exministr zdravotnictví a šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD, společný kandidát s ANO), který se ziskem 13,49 procenta hlasů skončil třetí.

Počet kandidátů byl letos oproti minulým volbám do Senátu nižší, kandidaturu oznámilo jen sedm zájemců. Kromě dosud zmíněných bojovali o hlasy voličů také podnikatel Jan M. Kubín (Cesta odpovědné společnosti), specialista v oboru umělé inteligence Milan Wünsche (SPD), redaktor Haló novin a fotograf Roman Blaško (KSČM) a vysokoškolský pedagog Mansoor Maitah (Trikolóra).

Praha 5: někdejší bašta občanských demokratů

Historicky prvním senátorem za Prahu 5 byl v roce 1996 zvolen Michael Žantovský, tehdy pod hlavičkou ODA. Vystřídal ho Miroslav Škaloud za ODS, dlouholetý zastupitel a starosta na Praze 5, který ve funkci strávil dvě volební období. Změnu přinesl v roce 2014 bývalý policista a advokát Václav Láska, tehdy kandidát KDU-ČSL a Zelených, který svou funkci letos obhajuje.

  • 1996: Michael Žantovský (ODA)
    2002: Miroslav Škaloud (ODS)
    2008: Miroslav Škaloud (ODS)
    2014: Václav Láska (za Zelené)

Volební obvod Praha 5 zahrnuje tři okrsky: Prahu 5, Prahu 13 a Prahu-Řeporyje. Současný senátor Láska získal více hlasů jen na Praze 13, v ostatních okrscích skončil druhý.

Dopravní zátěž a parkování

Oba postupující kandidáti ve své kampani upozorňovali na demokratické hodnoty a nesouhlas se současným směřováním Česka. Vedle toho je tu ale i několik regionálních témat, spojených s jejich obvodem.

Praha 5 bojuje podobně jako ostatní městské části s dopravní přetížeností, a to nejen na silnicích, ale i na Vltavě. Kvůli zvyšujícímu se provozu na řece se v minulosti jednalo o nové plavební komoře.

Palčivým tématem je pro tamní voliče i dostupnost parkování pro místní a ty, kdo přijíždějí za prací. Opomenout nelze ani turismus a s ním spojené rušení nočního klidu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 5 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 5 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 6 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 6 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 8 hhodinami
Načítání...