Roušky jsou účinnější, než se myslelo. A to i ve veřejné dopravě

4 minuty
Události: Šíření koronaviru v dopravě
Zdroj: ČT24

Hodně lidí na malém prostoru řadí hromadnou dopravu z hlediska šíření respiračních nemocí mezi riziková místa. Různé výzkumy potvrdily, že používání roušek v ní má svůj význam.

Efekt roušek zkoumají epidemiologové od začátku pandemie. A ukázalo se, že jsou účinnější, než se původně myslelo. Pravděpodobnost, že nemocný člověk nakazí někoho dalšího, je zhruba 17 procent. S rouškami jen tři procenta.

A to platí i pro hromadnou dopravu. Například výzkum šíření chřipky v londýnském metru ukazuje, že počet nově nakažených je ve městě vyšší, když víc lidí jezdí metrem a stráví tam i víc času. Singapur zase vyzval své obyvatele, aby i s nasazenými rouškami nemluvili a netelefonovali. Podle tamních epidemiologů je tak místní doprava i ve špičce bezpečnější než třeba restaurace a hospody.

Hromadná doprava není hlavním zdrojem šíření

„Když se shromáždíme společně, ať už mluvíme, interagujeme, nebo si společně dáme jídlo, riziko je mnohem vyšší. Ve většině případů se nákaza šířila právě na několika takových událostech,“ řekl singapurský ministr zdravotnictví Lawrence Wong.  

Bezpečná je ale i hromadná doprava v Evropě a podle studií není hlavním zdrojem šíření nákazy. Například Rakušané podrobně zkoumali vývoj lokálních ohnisek. Ani jedno s hromadnou dopravou nesouviselo.

Od září se roušky vrátí plošně

Roušky jsou součástí života v Česku už pět měsíců. Například v pražském metru jsou povinné od 19. března, kdy vláda jejich nošení mimo domov nařídila. Z dalších typů hromadné dopravy zmizely 1. července a vrátí se 1. září

„Určitě tam není možné dodržovat sociální distanci, zejména ve špičce, kdy jezdí hodně lidí spolu a při běžném dýchání tam může docházet k přenosu,“ řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. 

Větší riziko šíření je pak v klimatizovaných tramvajích nebo autobusech. Virus se totiž přes klimatizaci může vrátit mezi lidi. U otevřeného okna je pak riziko výrazně nižší. „Je rozhodnuto, že to bude plošně takto, že se nebudou dělat rozdíly mezi klimatizovaným nebo neklimatizovaným autobusem,“ doplnil Prymula k opatřením, která začnou platit od září. 

V metru navíc působí i silný proud vzduchu. Kvůli tomu se kapičky můžou šířit mnohem dál a nakazit se tak může i víc lidí. Proto jsou roušky v metru povinné nepřetržitě od začátku pandemie. 

  • Slovensko (bližší informace na health.gov.sk)
  • Na Slovensku platí plošná povinnost nosit roušku ve veřejné dopravě. Existují ale i výjimky: třeba pro děti mladší tří let nebo pacienty s chronickým onemocněním dýchacích cest. Nos a ústa si ovšem musejí zakrývat také řidiči MHD, pokud je od cestujících nedělí bariéry. Taxislužby i autoškoly musí pravidelně dezinfikovat interiéry vozů.
  • Rakousko (austria.info)
  • Zakrývání dýchacích cest v hromadné dopravě platí také v celém Rakousku. Pravidlo se týká vozů taxi i všech uzavřených kabin horských lanovek. Respektovat ho musí i pasažéři výletních a turistických lodí. Tam je možné roušky sundat jen na otevřené palubě.
  • Německo (deutschland.de)
  • Nosit roušku musí cestující ve všech běžných prostředcích hromadné dopravy v Německu. Pravidla a přísnost jejich prosazování se můžou v jednotlivých spolkových zemích lišit, ale třeba Berlín zavedl za jejich porušování pokutu minimálně 50 eur (přibližně 1300 korun).
  • Polsko (gov.pl)
  • Pět měsíců už nosí roušky cestující ve veřejné dopravě v Polsku. Vláda ve Varšavě je nařídila v polovině dubna až do odvolání a zatím nic nenaznačuje, že by na tom chtěla něco měnit. Vláda nikdy nařízení nezrušila ani nezmírnila, cestující ho ale ne vždy dodržují. Zakryté dýchací cesty by měli mít i lidé jedoucí v osobním autě, pokud nepatří do jedné domácnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pro výstavbu nových domů budou platit přísnější podmínky

Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
před 1 hhodinou

Chtějí novinářům nasadit náhubek, tepe Michálek návrh podpořený výborem sněmovny

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v pondělním Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou opět kritizoval návrh podpořený před pár dny sněmovním ústavně-právním výborem – i když úprava i po zákazu zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí počítá s vyjmutím jmen politiků a dalších veřejně známých osob z tohoto pravidla. Podle Michálka jde o snahu novinářům nasadit náhubek a omezit právo veřejnosti znát informace ze závažných kauz. Pirátský poslanec se obává, že se tyto kauzy budou v budoucnu zametat pod koberec. Předkladatel návrhu Radek Vondráček (ANO) interpretaci, že jde o nový náhubkový zákon, už dříve odmítl.
před 1 hhodinou

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 4 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
11:35Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 10 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 11 hhodinami
Načítání...