Sázíme budoucnost. Díky programu roste už osm tisíc nových stromů, lidé založili i sad a obnovili alej

V rámci programu ministerstva životního prostředí přibyly na veřejných prostranstvích v Česku tisíce nových listnatých stromů. Obec Klapý pak z dotací obnovila historickou hrušňovou alej, v Opavě zase vznikl luční sad s ovocnými stromy. Žádosti o peníze lze podávat do konce srpna.

Lidé po celém Česku už z dotací ministerstva životního prostředí na výsadbu komunitní zeleně vysázeli víc než osm tisíc listnatých stromů. „Evidujeme 665 přijatých žádostí v celkovém objemu dotací 120 milionů korun. Schváleno je aktuálně 181 projektů za 30 milionů korun,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Lucie Früblingová. Nejvíce žádostí pochází z obcí, hlavně ze Středočeského a Jihomoravského kraje.

Dotační program podpořil například vznik lučního sadu v Opavě. V obci Klapý na Ústecku obnovili historickou hrušňovou alej a město Most zase vysázelo padesát dubů v parku Šibeník. „V realizaci je zhruba dalších 400 projektů,“ dodala mluvčí SFŽP.

Luční sad propojuje generace v Opavě

Spolku Kapradí v Opavě peníze pokryly výsadbu části stromů a stavbu vodního vrtu, který usnadní systém závlahy. „Dotace nám velmi pomohla nejen při založení sadu, ale také nepřímo ovlivnila rychlost jeho rozvoje. Díky získané podpoře jsme se totiž mohli soustředit na hledání zdrojů pro další výsadbu. Například keřů, bylin nebo louky,“ vysvětlila Kateřina Rybářová, koordinátorka aktivit spolku.

V sadu, kde vysázeli staré odrůdy ovocných stromů, vedle sebe hospodaří sadaři a děti ze Základní školy Labyrint Lhota v rámci projektu Jedlý les.

„Chtěli jsme vybudovat místo, kde se mohou setkávat lidé z města i vesnice napříč generacemi. Cítíme, že pro krajinu nejsou důležité jen samotné výsadby, ale také vztah lidí k místu, nově vysazeným stromům a chuť o ně pečovat,“ přiblížila Rybářová důvod vzniku projektu. Dodala, že aktuálně budují vodní vrt, na který napojí ekologicky šetrné větrné čerpadlo, a na jaře 2021 chystají vznik bylinné zahrady a výsadbu ovocných keřů.

Sázíme budoucnost

Dotační program, který funguje od loňského října, má za cíl zejména navracet stromy do měst a obcí. Jejich výsadbou se žadatelé o dotaci zapojí do celostátní iniciativy Sázíme budoucnost. Do programu se může registrovat každý. Například školy, firmy, obce, spolky i jednotlivci.

„Jediné zásadní kritérium, které musí žadatel splnit, je prokázat legitimní vztah k místu výsadby,“ upřesnil ředitel SFŽP Petr Valdman. Ministerstvo na program vyčlenilo sto milionů korun. O dotace na sázení stromů mohou lidé žádat do konce srpna.