Díky mírnějšímu průběhu i chytré karanténě už nemusí být opatření proti covidu tak brutální, tvrdí Prymulův nástupce Šedo

13 minut
Události, komentáře: Mírnější průběh nákazy
Zdroj: ČT24

Koronavirus, který se od loňska rozšířil po světě, mění své chování, což je jedním z důvodů, proč i při podobném počtu nakažených nemusí být opatření tak tvrdá jako na jaře. Je mnohem méně lidí s vážným průběhem onemocnění covidem-19, upozornil končící děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a budoucí náměstek ministra zdravotnictví pro lékařskou péči Aleksi Šedo. K tomu, jak stát v pandemii covidu-19 postupuje, nemá zásadní výhrady. Ocenil by ale, kdyby se do prvků, na kterých stojí chytrá karanténa, zapojilo více lidí. Aleksi Šedo byl hostem Událostí, komentářů.

Podle Aleksiho Šeda je při porovnání letošního jara a současného poměrně rychlého růstu počtu lidí s pozitivním testem na covid-19 potřeba vzít v úvahu i doprovodné statistiky.

„Když si uvědomíme, kolik nemocných v první vlně bylo hospitalizováno, jak měla ta nemoc těžké průběhy a jak situace vypadá dnes. Máme pro to různá hypotetická vysvětlení, ale z tohoto hlediska je situace příznivější, tudíž dává možnost pro větší benevolenci než v situaci, kdy jsme opravdu nevěděli, co se na nás valí, nevěděli jsme, kolik je bezpříznakových nosičů,“ ozřejmil.

Očekávaný vývoj?

Rodák z Helsinek se připravuje na velký přestup – z akademické sféry se na počátku září přesune do funkce na ministerstvu zdravotnictví, kterou na sklonku jara uvolnil Roman Prymula. V situaci, kdy sám ministr zdravotnictví nemá medicínské vzdělání, bude možné Šeda jako náměstka pro zdravotní péči považovat za nejvýše postaveného lékaře v republice.

Po jeho příchodu ale zřejmě nenastane žádná velká změna stávajícího kurzu v boji s koronavirem. Vůči stávajícímu postupu úřadů není kritický a vývoj s počtem nakažených nepovažuje za překvapivý. „Očekávalo se, že po rozvolnění opatření dojde k dalšímu šíření. Mohli jsme to očekávat nejenom proto, že to tuší epidemiologové, ale proto, že je to stejné v celém světě, ve všech státech kolem nás,“ podotkl končící děkan 1. lékařské fakulty.

Chytrá karanténa potom podle něj umožňuje „místo brutálních plošných opatření (…) s ohnisky pracovat chirurgičtěji, do jisté míry predikovat dynamiku, nasazovat opatření“.

Problémy na hygienických stanicích jsou odkazem mnoha vlád

Ke kritikům tohoto systému se neřadí. „Racionální podklad funguje,“ zdůraznil. Připustil, že problém může být například v rychlosti trasování nákazy na hygienických stanicích. To ale považuje za výsledek dlouhodobého vládnutí různých politických stran. „Hygienická služba celou dobu strádala. Bylo by nefér říct, že to pokazil někdo teď,“ poznamenal Aleksi Šedo.

Rezervy ale vidí i na straně občanů. Ti se podle děkana nezapojili do systémů, které jsou na chytrou karanténu navázány. „Je strašně málo lidí, kteří jsou v systému registrováni. Tím pádem je výtěžnost inteligentní karantény strašně nízká – zcela logicky,“ řekl. Bylo by proto podle něj třeba chytrou karanténu lépe propagovat a ozřejmit, jak přesně funguje. „Kdyby to lidé věděli, brali by to méně jako pronásledování Velkým bratrem,“ věří.

Podobně příznivě hodnotí Aleksi Šedo i čerstvě představený semafor rizika nákazy v jednotlivých okresech. Očekává od něj především to, že budou mít lidé větší jistotu. „Předem víme, co by nás mohlo čekat. Po tom se lidé ptají – a zcela oprávněně. Je nepříjemné čekat z neděle na pondělí, co se stane v pondělí ráno,“ míní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 7 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 7 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 20 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...