
Události ČT: O nacistickém kalendáři jednal ústavně právní výbor, nakonec ale věc odložil
Kalendář s názvem Osobnosti třetí říše se v kamenném obchodě a také v e-shopu nakladatelství Naše vojsko objevoval ještě před pár dny. Že se tu takové předměty prodávaly, nyní ale připomíná jen pár vět v záhlaví webu. „Nakladatelství Naše vojsko si váží všech obětí druhé světové války i těch, kteří bojovali proti nacismu a jakékoliv další zhoubné ideologii, ať už na válečných frontách, či v domácím odboji,“ stojí na stránkách.
V prodejně nakladatelství v úterý v souvislosti s kalendářem zasahovala policie. Podle státního zastupitelství jde zatím o přípravnou fázi zajišťování důkazů, obviněn nikdo nebyl.
„V současné době je jednání kvalifikováno mimo jiné jako trestný čin založení, podpora, propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka,“ uvedl mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
Bartošek navrhl změnu zákona
Šéf nakladatelství už dříve řekl, že nejde o propagaci nacismu, ale pouze o byznys. O věci přesto ve středu jednal ústavně právní výbor. Bartošek navrhuje změnu zákona. „Určitě není možné, aby se z těchto symbolů stával předmět byznysu,“ poznamenal.
Výbor věc ale nakonec odložil, podle části poslanců by mohla změna zákona prodejcům v tuto chvíli paradoxně pomoci. Marek Benda (ODS) si například myslí, že přijetím nové úpravy by sněmovna vyslala vzkaz, že dosud takové počínání nebylo trestné.
Prodejna nakladatelství Naše vojsko, ve které v úterý byla policie, je ve středu už zase otevřena. Prostory patří pražskému magistrátu. Ten v dubnu řekl, že ukončil smlouvu o pronájmu. Podobně se zachovalo i ministerstvo vnitra, které řeklo, že nakladatelství nebude dál pronajímat své sklady.
Razie v úterý proběhly také v Brně, u lidí, kteří stojí za nakladatelstvím Guidemedia. A to kvůli knize, která popírá holocaust. Stejné nakladatelství v minulosti vydalo i antisemitskou publikaci Jedovatá houba nebo projevy Adolfa Hitlera.