Ivan Langer vypovídal u soudu o kauze Vidkun. Cítí se spíš jako poškozený než jako svědek

Bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer u soudu v kauze Vidkun popřel, že by s obžalovaným podnikatelem Ivanem Kyselým disponovali informacemi z trestních spisů. Připustil však, že mediálně známé olomoucké kauzy spolu probírali, neboť prý hýbaly děním ve městě. Přihlásil se k osobním přátelským vztahům nejen s Kyselým, který je jeho obchodním partnerem, ale i s obžalovaným bývalým policejním náměstkem Karlem Kadlecem.

„Ivana Kyselého znám osobně téměř 20 let, je to můj osobní, velmi dobrý přítel, obchodní partner ve společnosti IES Moravia Real. Vůbec nerozumím tomu, proč je obviněn a proč by měl dělat takové věci. Jak ho znám, takové jednání neměl vůbec zapotřebí,“ uvedl v úterý Langer.

Za přítele považuje také Kadlece, který podle obžaloby informace ze spisů Kyselému vynášel. „Považuji ho za policistu tělem i duší,“ řekl Langer. Na dotaz žalobce uvedl, že oba ho navštěvovali také doma.

Langer: O kauzách jsme se bavili, ale ne o tom, co bylo tajné

Podle žalobce Kadlec vynášel vlivnému podnikateli Kyselému informace z devíti trestních kauz. Podnikatel podle žalobce Miroslava Stokláska v letech 2014 až 2015 tyto informace využíval k posílení svého vlivu a dával pokyny, jak má policie jednat. Informace údajně také předával lidem s významným politickým či ekonomickým vlivem v Olomouckém kraji, zejména Langerovi, tehdejšímu hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD) či náměstkovi olomouckého primátora Martinu Majorovi (ODS).

Langer připustil, že předmětem jejich diskusí byly rovněž kauzy, které zahrnuje obžaloba. Podle něj tyto kauzy hýbaly společností, popřel však, že by měli informace, které by mařily trestní řízení nebo pocházely z trestních spisů. Uvedl však, že nemůže vyloučit, že by se s Kyselým bavili o věcech, které mu řekl tehdejší policejní náměstek Kadlec.

„Tak jak jsem byl já v kontaktu s Ivanem (Kyselým), tak on byl v kontaktu s Karlem (Kadlecem). Nemohu to tedy vyloučit. Vztah Kyselého s Kadlecem byl blízký a přátelský,“ řekl Langer.

U soudu někdejší minstr vnitra Langer popřel, že by se někdy zasazoval o funkci Kadlece, který před nástupem na krajské policejní ředitelství pracoval u olomoucké policejní inspekce. Netuší prý, zač by jim měl být bývalý policejní náměstek vděčný.

U soudu vzápětí vypovídal o nástupu Kadlece k policejní inspekci Zdeněk Pokorný, vyšetřovatel olomoucké GIBS. Uvedl, že tehdy se Kadlec o funkci zajímal a přihlásil se s druhým adeptem do výběrového řízení. Pokorný ho na funkci nedoporučoval, a to především kvůli jeho nízké aktivitě ve službě.

„Byl jsem poté u plukovníka Pelce (bývalý ředitel Inspekce policie) a ten mně ukázal SMS s tím, že má zprávu od ministra vnitra, že jsme nepřijali jednoho jeho hocha z Olomouce a že to není dobré. Tehdy byl ministrem vnitra Ivan Langer,“ vypověděl Pokorný.

Langer nebyl obviněn, je svědek

Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 přistoupila k domovní prohlídce. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté přes 13 hodin. Část věcí a dokumentů zabavených v bytě, kanceláři a bezpečnostní schránce advokáta Langera získala policie až v květnu 2016, neboť podléhaly advokátnímu tajemství. Kriminalistům je vydal ostravský krajský soud.

Langer v kauze obviněn nebyl a figuruje v ní pouze jako svědek. Podle svých slov se však cítí spíš jako poškozený.

Po své výpovědi zkritizoval Langer v úterý žalobce z Vrchního státního zastupitelstva (VSZ) v Olomouci. „Na prvopočátku toho všeho byl podle mne spor policistů, u kterého se státní zastupitelství rozhodlo, že se bude podílet na odstranění policejního prezidenta Tuhého. Najednou zjistili, že si o tom někdo povídá, a tak museli zasáhnout,“ řekl Langer. Kauza je podle něj vytvořena na lživých úředních záznamech, na jejichž základě se povolily odposlechy, sledování, prověřování majetku a domovní prohlídky. Žalobce Stoklásek to odmítl komentovat do ukončení dokazování.

Kauza Vidkun, ve které jsou obžalovaní kromě Kyselého a Kadlece také tehdejší šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý hejtman Jiří Rozbořil, pokračuje ve středu výslechem bývalého náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha a někdejšího šéfa GIBS Ivana Bílka, který po vypuknutí kauzy rezignoval. Jednání má soud naplánované do poloviny března.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 4 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 5 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 5 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 5 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 6 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 8 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 8 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...