Konopí je v Česku nejčastější nelegální drogou, alespoň jednou ho zkusila víc než čtvrtina dospělých

53 minut
Devadesátka o boji policie s drogovou mafií
Zdroj: ČT24

Současná česká drogová scéna se v některých ohledech od devadesátých let proměnila. Shodli se na tom ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, režisér minisérie ČT Zrádci Viktor Tauš a ředitel organizace Drop In Jiří Presl. Všichni tři byli hosty páteční Devadesátky. Svou roli začal hrát například internet a změnily se i mafie, jež v Česku operují.

Viktor Tauš, režisér nové minisérie ČT Zrádci, v devadesátých letech užíval drogy. „Tehdy jsem nevěděl, že se na heroinu můžu stát závislý, neznal jsem důsledky,“ popsal Tauš v pořadu Devadesátka.

V devadesátých letech stála drogová komunita podle Tauše na osobních vztazích. „V mém čase bylo užívání drog komunitní,“ řekl a poukázal na existenci takzvaných dark webů, prostřednictvím kterých si nyní někteří uživatelé nelegální látky obstarávají.  

„Vzhledem k tomu, že internet vládne světu, neosobnost je daleko vyšší ve všem,“ souhlasí s Taušem ředitel organizace Drop In Jiří Presl. „Pochopitelně i v drogách se praktiky změnily, ale jenom pro určitou část uživatelů,“ dodal.

Podle Presla tak například někteří uživatelé heroinu žádný dark web nepotřebují a drogy si obstarávají stejným mechanismem jako v předminulé dekádě. „Ne každý má na to, pracovat s dark netem,“ vysvětlil. 

„U trendů někdy existuje tendence dovozovat, že jedno nahrazuje druhé. Není tomu tak. Když se podívám na statistická čísla, tak ten komunitní způsob produkce a distribuce u konopí i u pervitinu přetrvává,“ podotkl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Drogové mafie se mění

„Co se změnilo, je vstup elektronického prostoru, protože dříve jsme usuzovali o spotřebě v České republice na základě odhadů,“ popsal Frydrych s tím, že nyní musí centrála počítat i s částí drog, které se v Česku vyrobí a prostřednictvím elektronické distribuce vyvezou.

Oproti devadesátým letům se podle Frydrycha proměnilo také to, jaké zahraniční drogové mafie v Česku operují.

„Působí tady o něco méně kriminální skupiny ze západního Balkánu,“ uvedl Frydrych s tím, že mírně také na české drogové scéně ubylo západoafrických skupin. „Nicméně nám přibyly vietnamské drogové skupiny,“ řekl Frydrych. „Zhruba od roku 2008 v konopí, a potom i v metanfetaminu,“ dodal.  

Kokain jako lakmusový papírek blahobytu

Nejčastěji užívanou nelegální drogou v Česku je konopí, které alespoň jednou zkusila víc než čtvrtina dospělých. Na druhém místě je extáze, se kterou má zkušenost asi pět procent lidí mezi 15 až 65 lety. Následují halucinogenní houby a pervitin.

Pátou nejužívanější drogou v Česku je kokain, který vyzkoušelo víc než procento dospělých. „Je obrovskou módní vlnou a zejména v Praze je v podstatě běžnou záležitostí a nikdo o tom nemluví,“ uvedl Presl. 

„Uživatelé se ke kokainu dostávají často až v dospělém věku a většina z nich to dokáže do určité míry ‚kormidlovat‘ a při známkách problému dokáže ustoupit,“ vysvětlil Presl s tím, že celý kokainový trh je oddělený od ostatních drog. 

„To, o čem mluví pan doktor Presl, popisuje skryté uživatelské populace,“ poznamenal Frydrych. Ty se podle něj vyznačují tím, že jsou plně sociálně integrované, nepropadávají do klasické léčby, a proto se také do dat nedostávají. „Kokain je statusová droga a je trochu lakmusovým papírkem blahobytu,“ vysvětlil Frydrych s tím, že její užívání je někdy spojené se snahou uživatele si něco dokázat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 2 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 3 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 3 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 8 hhodinami

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...