Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru varuje před cestou do severní Itálie

Černínský palác doporučuje českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii, kde se objevila ohniska nákazy koronavirem. V doporučení zveřejněném v pondělí ministerstvo také upozornilo, že se návštěvníci oblasti mohou v případě nepříznivého vývoje dostat do dvoutýdenní karantény. Nový typ koronaviru si v Itálii vyžádal již sedm obětí. Na severu země se nakazilo přes 200 lidí.

Sídlo ministerstva zahraničí - Černínský palác
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Černínský palác připomíná, že italská vláda kvůli koronaviru rozhodla o izolaci deseti zasažených obcí v Lombardii a jedné v Benátsku. Místa nelze navštěvovat ani je opustit, v případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty.

„MZV proto občanům ČR doporučuje, aby se zasaženým oblastem do doby vyřešení sanitární situace vyhnuli,“ uvedlo ministerstvo. Upozornilo také na to, že další vývoj v oblasti může mít vliv i na cestování do nezasažených obcí v této části Itálie.

„Doporučujeme proto před cestou do výše zmíněných regionů pečlivě sledovat aktuální informace, neboť může docházet k dočasným opatřením, která mohou narušit silniční a vlakovou dopravu,“ uvedlo.

Nutnost dodržování hygienických pravidel

Ministerstvo akcentuje, že nakažení se vyskytují rovněž v regionech Piemont (Turín), Trentino Alto Adige (Trento a Alpy), Emilia Romagna (Bologna) a Lazio (Řím). Resort proto také upozorňuje na nutnost dodržování základních hygienických pravidel, jako často a důkladně si mýt ruce, nedotýkat se obličeje a vyhýbat se místům s větší koncentrací osob.

„V případě zdravotních potíží a podezření na kontakt s infikovanou osobou či prostředím je nutno volat rychlou lékařskou pomoc na čísle 112, nedoporučuje se navštěvovat nemocnice a zdravotní zařízení,“ uvedl Černínský palác. 

Epidemie koronaviru propukla v Číně, Itálie je nejvíc zasaženou evropskou zemí. Vláda kvůli nemoci uzavřela přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji, lidé mají zakázáno do nich vejít či je opustit. Přísný režim se týká asi 50 tisíc lidí. 

„Zatímco doposud pro nás byla ta situace velmi klidná, protože riziko, že se sem zavleče virus z ostatních zemí s výjimkou Číny bylo naprosto minimální až téměř vyloučené, tak v tuto chvíli z té Itálie to tak vyloučené není. Já si myslím, že dříve nebo později k tomu zavlečení skutečně může dojít,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

Lidé začali stornovat zájezdy

Kvůli výskytu koronaviru na severu Itálie některé cestovní kanceláře registrují první zrušené lyžařské zájezdy. Asociace cestovních kanceláří upozorňuje, že na odškodnění ale zatím lyžaři nárok nemají. Podle jejího ředitele Michala Vebera totiž koronavirus v Itálii neohrožuje lyžařská střediska.

Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru také nově nedoporučuje Čechům cestovat do jihokorejské oblasti Cheongdo a města Daeg.

Video Události
video

Události k šíření epidemie koronaviru