Diskuse o Válkové trvá. Babiš její setrvání v lidskoprávní radě respektuje, Zaorálkovi se příčí

Setrvání Heleny Válkové (ANO) ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva dál zaměstnává politickou scénu. Premiér Andrej Babiš (ANO) respektuje čtvrteční rozhodnutí lidskoprávní rady, která Válkovou podpořila, ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) naopak trvá na tom, že svou někdejší spoluprací s komunistickým prokurátorem ztratila kredit.

Video Události
video

Události: Diskuse o Válkové trvá

Zpravodajský web Info.cz minulý týden přinesl informaci, že stávající vládní zmocněnkyně pro lidská práva a někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková napsala za normalizace právní text s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem (který mimo jiné poslal na smrt Miladu Horákovou) a v článku hájila opatření uplatňovaná proti disidentům.

Válková se posléze vzdala kandidatury na post ombudsmanky, což zdůvodnila někdejším členství v komunistické straně, v čele vládní rady pro lidská práva ale zamýšlela setrvat, třebaže část jejích členů hrozila odchodem, pokud místo neopustí. Většina členů vládní rady ji nakonec ve čtvrtek podpořila – a sbor na to konto opustil advokát Tomáš Němeček a Hubert Smekal z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Premiér Babiš se čtvrtečního zasedání neúčastnil, upozornil ale na usnesení, které uznává političčin přínos v prosazování lidskoprávní agendy a zefektivnění činnosti rady. „Všichni potvrdili, i ti, co odešli, že je to jiná kvalita, že to (Válková) dělá dobře, angažuje se, bojuje za lidská práva,“ podotkl premiér a dodal, že takové rozhodnutí respektuje. „Pokud by rada řekla, že nemá pokračovat, tak bychom paní profesorku odvolali.“

Zaorálkovy výhrady

Válková svou pozici obhajovala už na pondělním jednání vlády, kam bod prosadil šéf ČSSD Jan Hamáček. Kabinet o jejím pokračování jednal, ale nakonec nehlasoval. „My jsme víceméně vyčerpali možnosti. Pokud ANO nezmění svůj názor, tak se s tím hnout nedá,“ říká Hamáček.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) den po jednání kabinetu řekl, že debata ještě neskončila a je možné, že v ní vládní strany budou pokračovat – a nelibost vyjadřuje i nyní. „Vypadá to, že se to hraje do autu, a to poškodí všechny,“ míní. Zmocněnec podle něj reprezentuje Česko i navenek a je důležité, aby měl autoritu a věrohodnost. „Jsem přesvědčen, že paní Válková ji ztratila,“ poznamenal Zaorálek.

Podle Hamáčka by si měla „udělat pořádek doma“ také opoziční KDU-ČSL. Strana vystupuje razantně proti Válkové, její exministr kultury Daniel Herman ale v hlasování rady Válkovou podpořil, řekl šéf ČSSD.

Zaorálek zdůraznil, že 15 z 25 členů rady jsou zástupci úřadu vlády, ministerstev a dalších institucí. Deset zastupuje veřejnost. „Jen část je nezávislými osobnostmi. Někteří se proti tomu postavili, někteří překvapili jako pan Herman, kterému to asi nevadí, což mě udivuje vzhledem k tomu, s jakými tématy se v minulosti spojoval,“ uvedl Zaorálek.