Pardubická nemocnice testovala novorozeně na streptokoka pozdě, hlásí kontrola

7 minut
Prymula: V Pardubicích k pochybení z hlediska práva nedošlo
Zdroj: ČT24

Pardubická nemocnice provedla po červnovém narození děvčete Leontýny pozdě streptokokové testy, nejedná se ale o vážné pochybení. Uvádí to kontrola ministerstva zdravotnictví. Hrubého porušení předpisů se měla naopak dopustit rychnovské nemocnice, která rodičku odmítla. Novorozeně má doživotní následky a rodiče po nemocnici žádají odškodné.

Případ východočeského novorozence se dočkal široké pozornosti loni na podzim. Dívčina matka trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí typu B. V létě rodičku ve třiatřicátém týdnu odmítla přijmout rychnovská i hradecká nemocnice, a žena tak porodila v Pardubicích.

Média tehdy uváděla, že dítě zřejmě kvůli pozdnímu podání antibiotik proti nákaze streptokokem utrpělo trvalé poškození zdraví. Dívka totiž prodělala sepsi, krvácení do mozku a postižený je i nervový systém. Rodina pak od Pardubic začala požadovat dvaadvacet milionů korun.

Následná inspekce se zaměřila hned na dvě linie: zda při určování místa porodu nepochybil vlastní zdravotnický systém a jestli v otázce antibiotik nechybovali pardubičtí porodníci. 

Prymula: Byl by třeba znalec

Podle aktuálních informací z ministerské kontroly Pardubická nemocnice opravdu udělala testy na streptokokovou infekci opožděně. „Nedošlo k pochybení z hlediska právních předpisů,“ podotýká současně náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Jediné pochybení, které hypoteticky můžeme nalézt, je, že na základě doporučení České neonatologické společnosti v případě pozitivity na streptokok typu B má být pacient vyšetřen hned po porodu do dvanácti hodin a eventuálně má být nasazeno antibiotikum.“

V Pardubicích došlo ke zpoždění jedné hodiny a 38 minut proti doporučení, podle ministerstva ale nejde o zásadní pochybení; není jasné, zda by dítěti včasné podání antibiotik pomohlo.

Resortní zpráva uvádí, že obdobné septické stavy jsou závažné a úmrtnost při nich dosahuje až 20 procent i v případě včasného podání antibiotika. „Aplikace antibiotika už nevedla k tomu, že by se infekční proces zastavil, a došlo k nevratnému poškození mozku,“ doplňuje Prymula.

Podle kontroly ovšem nejde kauzálně odůvodnit vzniklý následek pouhou prodlevou v podání léku. „V případě soudního sporu k tomuto závěru je nutné vyžádat stanovisko soudního znalce,“ dodal ministerský náměstek.

Veškeré lékařské a ošetřovatelské procedury, které proběhly od přijetí rodičky v nemocnici Pardubice, proběhly v souladu s požadovanými standardy. Jediným pochybením je odchylka oproti doporučenému postupu České neonatologické společnosti.
Roman Prymula
náměstek ministra zdravotnictví

„Jsem rád, že ministerstvo potvrdilo, že naše nemocnice nepochybila. Je to velmi silný a jasný signál nejen k pacientům z našeho kraje, ale i zaměstnancům všech našich zdravotnických zařízení,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD); pardubická nemocnice je největším poskytovatelem akutní zdravotní péče v celé společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

Chyba v Rychnově

Výrazné chyby se pak podle ministerstva odehrály při ženině cestě k porodu. Záchranka mířila v noci do Rychnova nad Kněžnou. Podle kontroly záchranáři mluvili se sestrou, která telefonicky volala službu konajícího primáře oddělení. Ten vzkázal, „že to zdržovat nebude“, ať sanitka jede rovnou do Hradce Králové.

Sanita s odmítnutou matkou místo kontaktovala oddělení urgentní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové s tím, že do porodnice vezou rodičku. Dispečink záchranné služby obratem dostal informaci, že hradecká porodnice nemá kapacity. Cílem se tak nakonec staly Pardubice.

Na postupu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové kontrola pochybení neshledala. Naopak personál porodnice Nemocnice Rychnov nad Kněžnou se podle ní dopustil hrubého porušení tím, že rodičku nevyšetřila ani sestra, ani službu konající lékař a odeslali ji do jiného zdravotnického zařízení.

Podle náměstka Prymuly měli v Rychnově rodičku přijmout, odrodit a zavolat si do Hradce pro převoz s inkubátorem. Argumentaci, že nemocnice není vybavena na podobné předčasné porody, považuje za poněkud zavádějící, neboť porod v identickém týdnu těhotenství se v této porodnici již uskutečnil.

2 minuty
Události: Ministerstvo kontrolovalo Pardubickou nemocnici
Zdroj: ČT24

Královéhradecký kraj nemocnici hájí

Ministerstvo proto podá podnět na Krajský úřad Královéhradeckého kraje a Českou lékařskou komoru, aby se tím zabývaly. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, pod který rychnovský špitál spadá, ovšem výtky odmítá už teď.

„Trváme na tom, že zdravotní stav dítěte rychnovská nemocnice nezavinila,“ prohlásila jeho mluvčí Lucie Chytilová a upozornila, že na rozdíl od jiných zařízení ministerská inspekce v Rychnově nad Kněžnou vůbec nebyla. „O to více je pro nás zarážející, že ministerstvo zdravotnictví dochází k předčasnému závěru o možném pochybení rychnovské nemocnice.“

Zastání nalézá holding i u královéhradeckého hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD), který upozorňuje především na pochybení Pardubic: „Je zvláštní, že kontrola ministerstva nepřijela do Rychnova. Je zvláštní, že nebyly dodrženy standardy neonatologické společnosti, které jsou platné. Situace v Rychnově a situace v Pardubicích nemají příčinnou souvislost.“

Advokát: Resort si odporuje

Dle advokáta rodiny Maria Švehelky si ministerstvo zdravotnictví logicky odporuje. „Pokud jsem měl možnost slyšet pana náměstka Prymulu, tak zároveň řekl, že Pardubická nemocnice postupovala v souladu s právními předpisy, a zároveň že v rozporu s doporučeným postupem neonatologické společnosti neprovedla včas odběry a nenasadila včas antibiotika. Tato dvě tvrzení se logicky zcela vylučují,“ upozorňuje Švehelka.

O rozšíření žaloby na nemocnici v Rychnově ale právní zástupce neuvažuje. K přenosu streptokokové infekce z matky na dítě podle něj totiž došlo až při porodu v Pardubické nemocnici. „Teprve od okamžiku porodu začal běžet čas, kdy mělo být dítě sledováno a měly být prováděny odběry,“ tvrdí advokát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 1 mminutou

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 6 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 9 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 12 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 13 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 13 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 14 hhodinami
Načítání...