Místo Pekingu Tchaj-pej. Praha uzavře sesterskou smlouvu s hlavním městem Tchaj-wanu

Praha uzavře sesterskou smlouvu s tchaj-wanským hlavním městem Tchaj-pej. Smlouva se bude týkat ekonomické, obchodní a kulturní spolupráce. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Smlouvu musí ještě 12. prosince potvrdit pražští zastupitelé. Letos v říjnu skončila sesterská smlouva s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává jednu Čínu.

Hlavní město Tchaj-wanu Tchaj-pej
Zdroj: Reuters Autor: Tyrone Siu

„Jedná se o obecný, apolitický text o spolupráci měst v oblastech ekonomické a obchodní spolupráce, vědy a technologií, kultury, cestovního ruchu, vzdělávání, zdravotnictví a dalších,“ píše se v dokumentu. Na formalizaci spolupráce se domluvilo vedení města při návštěvě Tchaj-wanu letos na jaře.

Podle schváleného dokumentu by se Praha mohla inspirovat zkušenostmi tchaj-wanské strany s využitím chytrých řešení ve zdravotnictví, vzdělávání či dopravě. Naváže se také spolupráce v kultuře a v turistickém ruchu. „Jako perspektivní se jeví spolupráce v oblasti vzdělávání včetně studentských výměn,“ stojí v dokumentu.

ZOO má získat luskouna

Od tchajpejské zoologické zahrady by pražská zahrada mohla získat luskouna. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) sdělil, že smlouvu obě strany podepíšou v lednu při návštěvě starosty Tchaj-peje, kdy by se zároveň měli dohodnout na datu, kdy by pražská zoologická zahrada luskouna dostala.

Podle primátora podpis smlouvy neohrozí partnerské smlouvy s čínskými městy, které Praha nyní má. „Spolupráce se podpisem smlouvy jen formalizuje, my s Tchaj-pejí neformálně spolupracujeme již od roku 2001,“ řekl Hřib.

Praha se letos nepohodla s vedením Pekingu kvůli klauzuli o uznávání jedné Číny. Pražští radní schválili vypovězení smlouvy s Pekingem 7. října a následně Peking smlouvu 9. října předčasně vypověděl. Smlouva byla schválena v roce 2016 za primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Schválilo ji 35 z 65 zastupitelů a prošla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS.

Bouře kvůli Kuberově plánované cestě

O českých a tchajwanských vztazích se v poslední době debatuje i na nejvyšší politické úrovni. Na návštěvu Tchaj-wanu se chce příští rok vydat předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Jeho úmysl odsoudil prezident Miloš Zeman, který prosazuje česko-čínskou spolupráci. Kubera podle něj plánováním cesty jedná proti ekonomickým zájmům České republiky.

Počínání Kubery i primátora Hřiba v sobotu odsoudil prezidentův expertní tým. Hřib v minulosti kritizoval smlouvu o spolupráci Prahy s Pekingem a vydal se na návštěvu Tchaj-wanu.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.