Podle šéfa ODS ministr Vojtěch selhává. Do zdravotnictví s ním přišla nová éra, oponuje Babiš

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) čelí opakované kritice ze strany České lékařské komory (ČLK) i komunistů, kteří ve sněmovně tolerují vládu. Podle premiéra Andereje Babiše (ANO) je chybou, že Vojtěch nenavštívil sjezd komory minulý týden. V Otázkách Václava Moravce se ho ale zastal: do českého zdravotnictví s ním prý přišla nová éra a příští rok do systému přiteče navíc 35 miliard, uvedl Andrej Babiš. Předseda opoziční ODS Petr Fiala naopak mluvil o katastrofálním výběru ministra.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš (vlevo) a předseda ODS Petr Fiala (vpravo)
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Adam Vojtěch úplně selhává. Asi umí pěkně zpívat na plesu lékařů, ale se zdravotnictvím neudělal nic. Ty problémy, které tam jsou, jsou jasné: je to financování, které je nesystémové. Stále nevíme, jak kvalitní péče je poskytována, protože žádné hodnocení kvality neprobíhá. A je to samozřejmě způsob, jakým se kvalifikují a vzdělávají lékaři,“ upozorňoval ve vysílání Fiala. 

Podle něj se musí udělat tři systémové změny: „Stačí úhradovou vyhlášku změnit na úhradový zákon, aby to financování bylo na několik let dopředu. Musí se hodnotit kvalita lékařské péče a musí to vědět i lidé, aby si mohli vybírat. A samozřejmě musíme změnit vzdělávání lékařů, aby nám nechodili do zahraničí,“ domnívá se předseda ODS. 

Premiér Babiš však kritiku ministra zdravotnictví odmítl. „Adam Vojtěch určitě není nejslabší článek vlády, přišla s ním nová éra pro české zdravotnictví, velice pozitivní. Do zdravotnictví přijde příští rok o 35 miliard navíc, do nemocnic 18 miliard. Řešíme nedostatek lékařů tím, že jsme zavedli speciální program pro lékařské fakulty. Což už má výsledky, přihlásilo se o 20 procent studentů víc. Je to program za sedm miliard na deset let.“

Andrej Babiš také opakovaně kritizoval předsedu České lékařské komory Milana Kubka. „Já jsem s ním x-krát jednal, ale když mu ukážu fakta, o kolik se navýšily platy lékařů a sester nebo kolik dáváme do našeho zdravotnictví, tak je stále nespokojen.“ Přesto podle něj Adam Vojtěch udělal chybu, když minulý týden nešel na sjezd lékařské komory a nevystoupil tam. Delegáti minulý týden v Brně vyslovili nespokojenost s ministrovou prací. 

Premiér Babiš: Po zavedení DRG se zprůhlední celý zdravotnický systém

Předseda ODS upozorňoval, že problém českého zdravotnictví nevyřeší pouze nalévání dalších peněz. „Když jsme u těch platů, tak to by byl úplný vrchol neschopnosti, aby v době ekonomického růstu nerostly platy. Ale podívejte se na strukturu těch platů: většina lékařů má platy konstruovány tak, že dělají přesčasy nad rámec toho, co by vůbec bylo rozumné. Tarif tvoří 50 procent mzdy a zbytek si vydělávají na přesčasech. Takže se nedivím zdravotnické veřejnosti, že si stěžuje.“ 

Podle něj je jednou z nutných podmínek, aby byla stejná úhrada za stejnou péči. „K tomu jsme už dávno měli dojít, vláda této koalice si s tím šest let nedokáže poradit.“

Video Otázky Václava Moravce
video

První část Otázek Václava Moravce s Andrejem Babišem a Petrem Fialou

První část Otázek Václava Moravce s Andrejem Babišem a Petrem Fialou

Druhá část Otázek Václava Moravce s Andrejem Babišem a Petrem Fialou

Premiér oponoval, že se chystá zavedení systému DRG, tedy placení podle diagnóz. „Konečně se narovná celý zdravotnický systém a konečně se zprůhlední, kolik dostávají jednotlivé nemocnice – ať už fakultní, nebo krajské – za stejný úkon peněz.“ Odhady na zavedení tohoto systému jsou zhruba 30 miliard, podle Babiše je ale v rezervách 57 miliard a stále budou stoupat. 

Lékařská komora požaduje každoroční zvyšování platů o 10 procent 

Česká lékařská komora požaduje každoroční zvyšování platů lékařů v nemocnicích a léčebnách nejméně o deset procent. Vládou schválené zvýšení tarifních platů o 1500 korun považuje za nedostatečné. „Sjezd ČLK nesouhlasí s platovou nivelizací, kterou prosazuje vláda,“ stojí v usnesení, které přijali delegáti.

Komora také vyslovila nespokojenost s prací ministra Vojtěcha a jím vedeného úřadu. Podle usnesení sjezdu ministr a ministerstvo neřeší zásadní problémy zdravotnictví, kterými jsou nezajištěné financování, personální devastace, porušování právních předpisů, také nelegální práce cizinců v nemocnicích bez aprobačních zkoušek, zhoršující se dostupnost zdravotní péče pro pacienty a stále častější nedostupnost běžných léků.

Ministerstvo zdravotnictví však tuto kritiku odmítlo. „Naopak, ministr Adam Vojtěch nastartoval celou řadu reforem. Vůbec poprvé ministerstvo začalo zodpovědně řešit personální stabilizaci zdravotnictví a přišlo se systémovými opatřeními, jako je například navýšení kapacit lékařských fakult,“ uvedla mluvčí ministerstva.

Pro příští rok se očekává výběr pojistného asi 346 miliard korun, letos to bylo asi o 20 miliard méně. Více než polovinu nákladů na zdravotní péči spotřebuje akutní péče v nemocnicích. Z peněz navíc chtějí pojišťovny více podpořit praktické lékaře, přidají i na drahé moderní léky. Ze státního rozpočtu půjde 77 miliard korun na péči o takzvané státní pojištěnce, tedy důchodce, děti nebo nezaměstnané, kterých je asi 5,9 milionu.

Otázky Václava Moravce 1. část (1. 12. 2019) 55.55 MB
Otázky Václava Moravce 2. část (1. 12. 2019) 52.02 MB