Zeman a Sobotka sladí zahraniční politiku, uvidí se proto častěji

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman se na dnešní schůzce dohodli, že spolu budou koordinovat zahraniční a bezpečnostní politiku. Třikrát ročně se kvůli tomu budou scházet se šéfy komor Parlamentu a ministry zahraničí a obrany. Zeman byl za některé své postoje v zahraniční politice v poslední době kritizován. Vyčítán mu je třeba proruský a pročínský postoj nebo malý důraz na dodržování lidských práv. Sobotka už dříve naznačil, že jejich postoj k zahraniční politice není vždy jednotný a je potřeba to změnit.

„Třikrát ročně bychom se sešli a řešili bychom aktuální otázky tak, abychom zajistili jednotné vystupování našich klíčových ústavních činitelů navenek, abychom zajistili, že česká zahraniční politika bude konzistentní,“ řekl Sobotka. Návrh pravidelných schůzek vychází z jeho zkušenosti v pozici premiéra, nápad probíral prý i s dalšími ústavními činiteli včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). „Pokládám takový formát za velmi užitečný a jsem rád, že s ním pan prezident dnes večer souhlasil,“ dodal s tím, že se budou podobná setkání konat i mezi dalšími zástupci zmíněných úřadů. Ti by se měli potkávat zhruba jednou za dva měsíce na ministerstvu zahraničí.

Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se ve skutečnosti premiér zapojí do již probíhajících pravidelných setkání prezidenta s předsedy obou parlamentních komor. O ně by se ostatně mohl Sobotka opřít, protože oba v současnosti patří do jeho strany. Předseda Senátu Milan Štěch navíc zdůraznil potřebu jednotné zahraniční politiky. „Co se týče zahraniční politiky, musíte někdy potlačit své osobní názory. Když je chcete v každém případě upřednostňovat, tak byste neměl navenek reprezentovat naši zemi,“ řekl Štěch v Událostech, komentářích.

Na přetřes přišly i Zemanovy nedávné výroky

„Diskutovali jsme o věcech, které se odehrály v minulých týdnech, řekl jsem k tomu panu prezidentovi svůj postoj, pan prezident mi řekl své argumenty,“ řekl Sobotka. Blíže rozpory nechtěl komentovat s tím, že nepřijel proto, aby káral prezidenta. „Nemusíme mít jako prezident a premiér na všechno stoprocentně stejný názor, ale je důležité, abychom dobře reprezentovali Českou republiku navenek,“ dodal.

I ve výhradách vůči Zemanovým výrokům podporuje Sobotku Milan Štěch, ačkoli předseda Senátu zdůraznil, že pokud jde o zahraniční cesty, je problematizován pouze jeden výrok v Číně. „Naše společnost, média se pořád baví o jedné větě. Já si také myslím, že nebyla úplně šťastná, je otázka, jestli by nebylo lepší hovořit přes tlumočníky, ale vím – pan prezident mně zrovna říkal – že to není jeho forma,“ poznamenal Štěch. Dodal, že Zemanův slovník, který používá v Česku, mu vadí více. „Slova, která použil pan prezident v poslední době – nenažranci, budižkničemové nebo vyhladovění – považuji za vážnou chybu,“ dodal předseda horní parlamentní komory.

Konkrétně výroky prezidenta v zahraničí jsou jedním z důvodů, proč se dnes večer na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze sešla více než stovka demonstrantů. Datum zvolili symbolicky na Den lidských práv, který se slaví po světě jako připomínka Všeobecné deklarace lidských práv, kterou přijala v roce 1948 Organizace spojených národů (OSN). Právě lidská práva totiž podle nich Miloš Zeman během svých cest po světě dostatečně nehájí.

Nejednotnost v názorech panovala i mezi Klausem a Paroubkem

Postoj Sobotky a Zemana k zahraniční politice často není jednotný. Podobné rozpory v otázce zahraniční politiky panovaly před několika lety i mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Jiřím Paroubkem: „Já jsem stál na straně premiéra, protože pan Paroubek si uvědomil to, co platí dnes – všechno je v rukou vlády. Vláda má peníze na cesty, vláda má v ruce letadlo, vláda má v ruce úplně všechno. To znamená, že vláda určí, jestli hlava státu vyjede, nebo nevyjede,“ uvedl ve Studiu 6 bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Po schůzce na Hradě se tehdy ale oba tvářili, že žádný spor není.

„Dnes je to také otázka, jestli máme silnou vládu a jak máme silného premiéra. Za vše, co dělá prezident v zahraniční politice, nese odpovědnost vláda. To říká Ústava. Vláda drží v ruce počet cest, kam se pojede a s jakou delegací – prezident republiky v tomto ohledu tahá za kratší konec,“ dodal Svoboda.

Opoziční poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) však potřebu koordinace zahraniční politiky mezi Milošem Zemanem a Bohuslavem Sobotkou zpochybnil. Tvrdí, že je zahraniční politika naopak jednotná. „Já tam až takové rozdíly nevidím. Pan prezident otevřeně říká, že sankce by se měly zrušit, pan premiér otevřeně říká, že nic nepřinášejí,“ uvedl Kalousek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 8 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 16 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...