Babiš neměl o stavu zdravotnictví informace, tvrdí krizový štáb. Odbory žádají další miliardy korun

Zástupci takzvaného krizového štábu zdravotníků a premiér Andrej Babiš (ANO) se neshodli na posílení výdajů na zdravotnictví na příští rok z rezerv zdravotních pojišťoven. Znovu se sejdou začátkem příštího týdne. Babiš si chce data, která mu štáb na úterním jednání předal, do té doby ověřit. Podle zástupců odborů, nemocnic a pacientů je potřeba do zdravotnictví přidat 13 miliard korun, peníze chtějí získat právě z pojišťoven. Ty ale chtějí příští rok přidat jen šest miliard. 

Krizový štáb tvrdí, že zdravotníci mají neúnosné množství přesčasů, kvůli nedostatku personálu se zavírají oddělení a pacienti neúměrně dlouho čekají na operace a vyšetření. Proto žádají po pojišťovnách, aby na zdravotní péči příští rok vydaly z rezerv dalších 13 miliard korun. Zatím chtějí pojišťovny rozdělit 334 miliard korun, dalších 6 miliard rozdělí ze svých rezerv.

„Desítky miliard korun, které leží na účtech zdravotních pojišťoven, nejsou jejich peníze. Jsou to peníze, které občané zaplatili na zdravotní péči a mají být použity k tomu, aby péče pro občany byla dostupná, kvalitní a bezpečná,“ zdůraznil prezident České lékařské komory Milan Kubek. 

Peníze na zdravotní péči v příštím roce, které se vynaloží z veřejného zdravotního pojištění, se rozdělují na základě úhradové vyhlášky. Do dokumentu ministerstvo zdravotnictví promítá výsledky dohod jednotlivých segmentů zdravotní péče s pojišťovnami. Dohody letos neuzavřely nemocnice akutní a následné péče a poskytovatelé domácí péče.

Právě jim podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové peníze chybí nejvíc. Pro domácí péči a zdravotní sestry v sociálních službách krizový štáb žádá po miliardě korun navíc, nemocnice by podle něj měly dostat navíc sedm miliard. Určených 334 miliard korun plus 6 miliard navíc je podle ní málo.

Ministr Vojtěch mluví o nátlaku a lobbingu

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) označil přístup štábu za „nátlak a lobbing těch, kteří si nedokázali s pojišťovnami dojednat dohodu“. „Já pouze říkám, že zdravotnictví nekolabuje. Funguje – jako nikdy předtím,“ prohlásil.  

S tím ale Kubek nesouhlasí. „Informace o stavu českého zdravotnictví, které jsme dali premiérovi my, se diametrálně liší od toho, jak ho informuje ministr zdravotnictví,“ zdůraznil. Premiér si chce informace, které mu Kubek a další v úterý předali, do začátku příštího týdne prověřit.

Video Studio ČT24
video

Zdravotnictví chybí miliardy, volají odbory. Nestrašte lidi, reaguje ministr Vojtěch

Další jednání bude za týden

Se zástupci krizového štábu zdravotnictví se předseda vlády znovu sejde začátkem příštího týdne. V pátek bude o rozpočtu jednat s KSČM. Strana totiž zapracováním požadavků štábu podmiňuje svou podporu státního rozpočtu pro příští rok. Jednat o tom ale chce i koaličí ČSSD.

„Chápu, že tady vidina velkých rezerv je. Počítáme, že je budeme cíleně utrácet. Ale i rozumně,“ zdůraznil premiér. Připomněl, že slíbené dodatečné výdaje pojišťoven a požadavky krizového štábu se liší o zhruba sedm miliard korun. Znovu se chce také setkat s představiteli poskytovatelů všech druhů péče.

Krizový štáb českého zdravotnictví tvoří Česká konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Asociace českých a moravských nemocnic a další organizace sdružující pacienty, lékaře, seniory, zdravotně postižené a poskytovatele domácí zdravotní péče.

Zdravotnictví je podle Babiše roztříštěné

Vláda podle Babiše plánuje změnu financování na takzvaný systém DRG, tedy placení podle diagnóz. Za stejný zákrok a ošetření by tak všechna zařízení v republice dostávala stejnou úhradu, nyní jsou částky rozdílné. „Ti, kteří dostávají víc, tak nepůjdou dolů, ti, kteří mají míň, půjdou nahoru. To si vyžádá obrovské miliardy,“ řekl premiér. Podle něj proto není možné spotřebovat finanční rezervy zdravotních pojišťoven. 

Doplnil také, že zdravotní pojišťovny letos ze svých rezerv uvolnily 3,3 miliardy korun na zajištění dostupnosti péče v nemocnicích v regionech. Plošné rozdělování peněz všem zařízením stejně premiér odmítl.

V úterý Babiš také řekl, že zdravotní systém je podle něj roztříštěný a měl by se do budoucna opravit. Kritizoval tím stav, kdy vedle sebe existují státní, krajské a městské nemocnice; podle Babiše by měly existovat jen krajské a státní.