Zvoleného přísedícího nemůže předseda soudu odmítnout. Jeden to zkusil, teď mu vyčinil Nejvyšší soud

2 minuty
UDÁLOSTI: Předseda soudu musí přijmout jako přísedícího v senátu kandidáta, kterého zvolili zastupitelé
Zdroj: ČT24

Předsedové soudu musí přijmout každého přísedícího, kterého zvolí zastupitelé. Rozhodl tak Nejvyšší soud, k němuž se obrátil kandidát na přísedícího z Kostelce nad Orlicí, kterého někdejší předseda rychnovského okresního soudu dvakrát odmítl.

Spor o přísedícího vypukl v Rychnově nad Kněžnou již před devíti lety. Tehdejší předseda okresního soudu odmítl kandidáta Vladimíra Šabatu, kterého zvolilo kostelecké městské zastupitelstvo. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že údajně urazil soudkyni a podle předsedy ohrožoval nezávislé rozhodování.

Podle Nejvyššího soudu ale předseda soudu zvoleného přísedícího odmítnout nemůže. „Je to otázka precedentní, že předseda soudu, respektive jeho stanovisko, nemůže zabránit volbě kandidáta do funkce přísedícího,“ komentoval verdikt předseda Krajského soudu v Hradci Králové Jan Čipera. Dodal, že přísedící je u soudu důležitý. „Jeho postavení je úplně rovnocenné, stejné jako u soudce-profesionála,“ připomněl.

Sám odmítnutý přísedící se domnívá, že volba zastupitelstva je dostatečnou garancí, že jde o vhodného kandidáta. „Zastupitelstvo člověka zná, proto ho vybírá. Není možné, aby předseda, když se mu ten člověk nehodí, jej diskriminoval,“ poznamenal. Míní, že „rozsudek je spíš pro budoucí generace“ – kvůli zdravotním potížím již o místo nemá zájem. Se státem se však bude dál soudit o finanční náhradu.

Bývalý šéf rychnovského soudu je přesto přesvědčen, že bylo jeho někdejší rozhodnutí na místě. „Jsem přesvědčen, že tehdejší moje rozhodnutí, které korespondovalo s finálním rozhodnutím ombudsmana, bylo věcně přesvědčivé, perfektní, správné,“ uvedl i s devítiletým odstupem. S verdiktem Nejvyššího soudu se ani nechce seznámit. 

Přísedícím – zasedajícím především v tříčlenných senátech trestních soudů – se může stát svéprávný a bezúhonný občan starší 30 let. Není nutné, aby měl právní vzdělání, funkce je však neslučitelná s mandátem senátora nebo poslance. Voleni jsou na čtyři roky zastupitelstvy obcí nebo pražských městských částí, u krajských soudů potom krajskými zastupitelstvy, u městských soudu zastupitelstvy Prahy nebo Brna.

Soudy trpí jejich nedostatkem. Třeba Krajský soud v Hradci Králové potřebuje 80 přísedících, má jich jen 69. Mohlo by se to změnit snížením rozsahu případů, k jejichž rozhodování jsou přísedící potřeba. O takové změně se v létě zmínila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Soudcovská unie ale takový záměr kritizovala. Podle viceprezidenta unie Petra Černého může toto opatření vést ke zvýšení počtu případů, kdy soudní rozhodnutí samosoudce nebude zcela správné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 13 mminutami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 43 mminutami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 1 hhodinou

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 2 hhodinami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 11 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 12 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 12 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 12 hhodinami
Načítání...