Přípravné ročníky pro budoucí prvňáky jsou žádané, některé školy musí děti dokonce odmítat

Zájem o přípravné třídy na základních školách se výrazně zvýšil. České televizi to potvrdila Asociace ředitelů základních škol i oslovení ředitelé škol. Poslední dva roky přijímaly školy do nultých ročníků jen děti s uznaným odkladem. Letos opět stačí jen stanovisko pedagogické poradny. Přípravné třídy se tak otevřely i předškolákům narozeným na podzim, kteří mají nástup do školy o rok posunutý kvůli věku. Někde byl zájem rodičů tak vysoký, že školy musely z kapacitních důvodů děti odmítnout.

„Letos už mohly být opět přijímány pětileté děti a počet okamžitě zase narostl,“ potvrzuje nárůst zájmu o přípravné třídy Michal Černý z Asociace ředitelů základních škol.

Od září 2017 přijímali ředitelé do přípravných tříd jen děti s uznaným odkladem školní docházky. Předškoláky narozené od září do prosince, kteří mívají takzvaný odklad věkem, zákon opomíjel. Teď se pravidla znovu mění.

„Přednostně se do přípravných tříd zařazují děti s odkladem povinné školní docházky, ale není to již podmínkou,“ upřesňuje změny mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Přesné počty přípravných tříd a dětí v nich zveřejní resort až začátkem školního roku.

K zápisům do prvních tříd letos přišlo přes 145 tisíc dětí, o odklad rodiče požádali u každého šestého. Tyto děti potom mohou zůstat v mateřské škole, nebo jít to nultého neboli přípravného ročníku.

Aby se děti nenudily

Základní škola Lyčkovo náměstí v pražském Karlíně má přípravné třídy dokonce dvě. „Jsou děti, kterým už školka nic nepřináší – pokud by nebyla opravdu jen třída předškoláků. Nemá smysl tlačit dítě do první třídy, když pro ni není zralé. Snažíme se zkrátka jít tou cestou, která je pro dítě schůdnější a přijatelnější,“ zdůvodňuje ředitel školy Jan Korda.

I proto, aby ulehčila školkám, otevírá nově přípravnou třídu například škola v Bohutíně. „Nápad otevřít přípravný ročník vzešel přímo od učitelů. Dají se tam ještě vyřešit nějaké vývojové problémy, v první třídě se děti hned učí číst a psát – měli jsme jedno takové, kterému to dělalo problém až do března, než se to vyřešilo,“ popisuje Barbora Bolcarovičová, ředitelka bohutínské základní školy.

„Letos jsme měli přeplněno. Tím, že se ty podmínky vrátily, tak jsme vlastně ani všechny děti nemohli přijmout. Třetí přípravnou třídu ale hlavně z kapacitních důvodů otvírat neplánujeme,“ doplňuje Korda.

„Zařazení dítěte do přípravné třídy může mít určitě významný vliv na jeho úspěšné začlenění do školního kolektivu a celého vzdělávacího procesu. Počet dětí v přípravných třídách je menší a tento fakt jim může spolu s více individuálním přístupem jenom pomoci,“ dodává Galina Jarolímková z Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 1 hhodinou

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 2 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 5 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 8 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 9 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...