Unikátní operace dala mladému muži s vážnou nemocí další roky života

Lékaři z pražské Nemocnice Na Homolce úspěšně provedli unikátní operaci, při níž mladému muži se svalovou dystrofií zavedli přímo do srdce bezdrátový kardiostimulátor. Běžný strojek jeho tělo nepřijalo. Pro pacienty s tímto dědičným onemocněním představuje zákrok naději na delší a kvalitnější život.

Video Události
video

Události: Mladý muž se svalovou dystrofií dostal díky novému stimulátoru šanci na další roky života

Svalová dystrofie je skupina genetických onemocnění svalstva, která oslabují pohybový aparát. Dochází k ochabování a ztrátě svalstva. Nejtěžší formou je Duchennova svalová dystrofie, při níž kromě svalů postupem času ochabují také dýchací a nakonec i srdeční svaly.

Potíže s běžným stimulátorem

Davida Teufela svalová dystrofie upoutala na vozík v jeho patnácti letech. „Pokud má kolem sebe člověk ty správné lidi, jde zvládnout všechno,“ říká s optimismem mladý muž dnes. Protože ale nemoc oslabuje i činnost jeho srdce, dostal kardiostimulátor. Špatně kvůli němu ale hýbal pravou rukou a dostal zánět, mohlo dojít k protržení kůže a otravě krve.

„My jsme věděli, že i kdyby tam nebyla infekce, kardiostimulátor musí pryč. A museli jsme hledat alternativní možnost, jak zajistit jeho rytmus,“ popisuje primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.

Prognóza: Užít si dalších deset let

Právě on nabídl Davidu Teufelovi řešení v podobě bezdrátového kardiostimulátoru. V současnosti představuje jeho zavedení poměrně běžný zákrok. V případě Davida Teufela ale bylo nutné vyřešit třeba to, jestli dokáží katétr tříslem vůbec zavést. Kvůli handicapu totiž nemůže narovnat nohu. „Cítil jsem, že je to prostě potřeba. Buď, anebo,“ byl si mladý muž vědom rizika.

Lékaře při zákroku ale čekalo příjemné překvapení – podařilo se jim stimulátor dostat k pravé komoře pacienta bez větších problémů. „Vlastně byly úplně optimální parametry, na úplně nejnižším prahu, na nejnižší energii to stimulovalo. Takže prognóza je u něj dobrá,“ říká po operaci primář Neužil.

Operace otevřela cestu i dalším lidem se stejným typem nemoci. Davidovi Teufelovi vydrží malý přístroj pomáhat až deset let. A jeho plán je jasný, hodlá si čas užít naplno. Když není v práci, vyráží k vodě na ryby, na výlety nebo festivaly.