Antimonopolní úřad zrušil tendr na policejní i běžná auta pro ministerstvo vnitra za více než dvě miliardy

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra za 2,25 miliardy korun. Podmínky tendru podle něj zvýhodňovaly dodavatele Škoda Auto. Ministerstvo v důsledku toho tendr zrušilo. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) i policejní prezident Jan Švejdar rozhodnutí ÚOHS kritizují. Ministr uvedl, že zvažuje právní kroky, policie podle něj nová auta potřebuje.

Dálniční policejní auta
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Vítěz zrušeného tendru měl s resortem uzavřít rámcovou dohodu na dodávku osobních aut v policejním i běžném provedení na roky 2018 až 2021. Předpokládaná hodnota zakázky byla 2,25 miliardy korun.

„Antimonopolní úřad zrušil výběrové řízení na automobily pro policii a nestalo se tak poprvé. Policisté jezdí v autech, která dávno měla být vyřazena z provozu. Zvažuji další právní kroky, protože soutěž diskriminační nebyla a policie auta potřebuje,“ uvedl na Twitteru ministr Hamáček.

Policejní prezident Jan Švejdar dokonce považuje zrušení soutěže za „přímé ohrožení
výkonu služby“. „Ačkoliv Policie ČR splnila všechny podmínky pro vypsání veřejné zakázky, je celá věc opět na začátku,“ reagoval policejní prezident na rozhodnutí ÚOHS.

Úřad se výběrovým řízením začal zabývat letos v lednu a v březnu rozhodl o zrušení zadávacího řízení a zakázal ministerstvu s vítězem tendru uzavřít smlouvu až do skončení správního řízení na ÚOHS.

Podmínky tendru zvýhodňovaly Škodu Auto, tvrdí úřad

Technické podmínky tendru totiž byly podle ÚOHS stanoveny diskriminačně. Jako problematické viděl omezení provedení automobilu na typy sedan a hatchback, požadavek na pětidvéřovou karoserii i stanovení minimálních rozměrů interiéru vozů.

„Kombinace těchto požadavků ve svém důsledku vede k bezdůvodné konkurenční výhodě dodavatele Škoda Auto,“ uvedl úřad v rozhodnutí.

Mladoboleslavská automobilka ale o závěrech úřadu přesto pochybuje. „Jsme toho názoru, že výběrové řízení MV, včetně technické specifikace a zadávací dokumentace, bylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. V tuto chvíli připravujeme další právní kroky a využijeme všech dostupných právních prostředků tak, aby byla celá záležitost řádně prošetřena,“ řekl mluvčí Škoda Auto Vítězslav Pelc.

Ministerstvo proti rozhodnutí podalo rozklad předsedovi úřadu Petru Rafajovi, ten ale verdikt svého úřadu potvrdil a rozklad zamítl. Ministerstvo následně tendr zrušilo a nové výběrové řízení připravuje.

ÚOHS loni zastavil i předchozí tendr

„Předpokládáme vyhlášení nového zadávacího řízení na pořízení služebních automobilů pro Policii ČR, jehož výsledkem by mělo být uzavření rámcové dohody na dodávky osobních vozidel v policejní úpravě s pohonem 4x2,“ informoval mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. 

Do původního tendru se přihlásila Škoda a Hyundai. Ministerstvo ale k nabídce korejské automobilky nepřihlédlo s tím, že nabídku podala osmnáct sekund po termínu. Firma se pak obrátila na ÚOHS.

Antimonopolní úřad zastavil loni v prosinci i předchozí tendr na nákup policejních aut, tentokrát s pohonem 4x4. Hodnota této zakázky měla být přibližně 250 milionů. Důvodem byly, stejně jako v současném případě, diskriminační technické podmínky tendru, jež zvýhodňovaly Škodu Auto.

„Ministerstvo vnitra již vyhlásilo novou zakázku na určitý segment služebních automobilů pro Policii ČR, jehož výsledkem by mělo být uzavření rámcové dohody s vybraným uchazečem. Současně připravuje specifikaci další zakázky na služební dopravní prostředky jak v civilním provedení, tak i pro Policii ČR,“ uvedl Krátoška.