Mužům, kteří napadli poslance Feriho, hrozí až tři roky vězení

Otci se synem, kteří napadli v dubnu při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku opozičního poslance Dominika Feriho (TOP 09), hrozí až tříleté vězení. Policie je podezřívá z ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví. Oznámila to mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Dominik Feri
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Mladší z dvojice napadl Feriho v neděli 21. dubna odpoledne. „V místě se okamžitě vytvořil shluk lidí, který chtěl zabránit dalšímu napadání. Situaci zaregistroval otec napadajícího s tím, že se chtěl přes dav lidí dostat k synovi. Přitom ale napadl dva muže,“ popsala situaci Šabatová.

Dva napadení utrpěli zranění, se kterým byli převezeni do nemocnice, doplnila policejní mluvčí. Dvaadvacetiletý Feri utrpěl mimo jiné řeznou ránu na zádech, zřejmě se zranil o parapet.

Případem se zabývali uherskohradišťští policisté z oddělení obecné kriminality. „Následovalo prověřování informací a desítky výslechů svědků. V uplynulých dnech jsme oběma podezřelým ve věku šestadvaceti a osmačtyřiceti let sdělili podezření z přečinu ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví,“ potvrdila mluvčí.

Server iRozhlas.cz v úterý uvedl, že z podnětu dozorujícího státního zástupce Tomáše Pindura policie prošetří útok ve zkráceném přípravném řízení. Má na to dva týdny. „Až to policie posoudí, předá spis zpátky státnímu zástupci se svým návrhem. Ten pak vyhodnotí další postup,“ řekl webu žalobce.

Zkrácené přípravné řízení je obdobou trestního stíhání, lhůta pro vyřízení začíná právě sdělením podezření. Používá se obvykle u méně závažných trestných činů a jeho výsledkem je trestní příkaz. Soud tak může, pokud by se podezření potvrdilo, uložit například peněžitý trest, podmíněný trest, nebo domácí vězení.

Server upozornil, že podle Feriho kamaráda Víta Nerudy po útoku zazněla od jednoho z útočníků rasisticky motivovaná nadávka „negři nejsou lidi“. Rasový podtext útoku na Feriho, který má z otcovy strany předky v Etiopii, ale státní zástupce nevidí, napsal server. Už dříve Pindur chování obou útočníků připisoval spíše alkoholu.