Česko uspělo ve sporu o skladování nafty. Nemusí platit miliony správci Viktoriagruppe

Stát uspěl ve sporu s insolvenčním správcem společnosti Viktoriagruppe o zhruba 75,3 milionu korun. Insolvenční správce požadoval peníze za to, že Česko skladovalo v německém Kraillingu naftu údajně pod cenou. Proto se domáhal doplacení rozdílu. Žaloba byla Obvodním soudem pro Prahu 5 zamítnuta v celém rozsahu, následně verdikt potvrdil Městský soud v Praze. Rozhodnutí soudu je pravomocné. V pondělí rovněž začalo projednávání případu někdejších předsedů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), kteří rozhodovali o pronájmu prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi.

Video Události
video

Události: Soud řeší rozhodnutí šéfů státních rezerv Páleníka a Perutky

Insolvenční správce Viktoriagruppe podal v roce 2016 u Obvodního soudu pro Prahu 5 žalobu proti Správě státních hmotných rezerv, ve které se domáhal vydání bezdůvodného obohacení zhruba za dva miliony eur (51,6 milionu korun). K této částce postupně přibyly úroky z prodlení.

Podle insolvenčního správce byla smlouva o ochraňování státních hmotných rezerv neplatná. Soud ale jeho žalobu zamítl. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) to přivítal.

„Jedná se o významný úspěch úřadu ve sporu s mezinárodním přesahem. Právě výsledky právních zástupců ÚZSVM jsou důvodem, proč by nám měly i ostatní organizační složky státu předávat své majetkové soudní spory. Máme dlouhodobě úspěšnost přes 90 procent,“ uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu.

ÚZSVM zastupuje v tuzemských sporech sám sebe i ostatní organizační složky státu vlastními zaměstnanci. Úřad loni uzavřel 1391 dohod o zastupování ostatních státních institucí. Od roku 2014 uzavřel úřad 5325 takových dohod. Loni tak právní zástupci úřadu uspěli ve sporech zhruba o 60 miliard korun. 

Správa státních hmotných rezerv platila za skladování nafty v bavorském Kraillingu zhruba dva miliony korun měsíčně. K naftě v Bavorsku se Česká republika po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe v roce 2014 nemohla skoro dva roky dostat. Transport nafty začal v říjnu 2016, poslední vlak přijel zpět do Česka v listopadu 2017. Doprava stála 47 až 48 milionů korun. 

Soud začal projednávat větev s někdejšími šéfy správy rezerv

V pondělí zároveň začal pražský městský soud projednávat část kauzy Viktoriagruppe. V té je obžalován bývalý šéf SSHR Tomáš Perutka i jeho nástupce Ondrej Páleník. Oběma mužům hrozí pět až 12 let vězení.

Případ se týká smlouvy o ochraňování státních hmotných rezerv, kterou SSHR z pozice ukladatele uzavřela v roce 2004 s německou firmou VG v roli ochraňovatele. O šest let později vznikla VG povinnost hradit SSHR náklady na pronájem prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi, což představovalo 4,9 milionu korun měsíčně. Perutkovi vyčítá obžaloba to, že firmě navrhl ukončení této její povinnosti.

Státní zástupce tvrdí, že muži státu způsobili škodu 49,5 milionu korun. SSHR po nich ovšem požaduje náhradu škody v celkové výši 245 milionů.

Státní zástupce Tomáš Minx upozornil, že Perutka dal v červnu 2012 svým podřízeným pokyn, aby již VG neodesílali faktury. Státnímu provozovateli ropovodů – firmě Mero ČR – tak musela náklady napříště hradit samotná SSHR. 

Na jaře 2013 předal Perutka svému nástupci Páleníkovi k podpisu dodatek ke smlouvě, který povinnost Viktoriagruppe hradit pronájem fakticky zrušil. Páleník dodatek uzavřel, podle obžaloby navzdory stanovisku šéfky legislativního odboru SSHR. Státnímu zástupci vadí, že se muž neobrátil na příslušné odbory úřadu, aby se dověděl, že dodatek je ekonomicky nevýhodný, protože se jím správa bezdůvodně vzdává příjmů a bude hradit nájem nevyužité nádrže.

Podle Perutky – který SSHR v roce 2012 řídil z pozice místopředsedy, protože její předseda náhle rezignoval – je obžaloba umělou konstrukcí, která „zcela opomíjí písemně doložitelné skutečnosti“.