Začátek víkendu bude větrný a deštivý. V neděli teploty stoupnou až ke 20 stupňům

Zatímco v sobotu bude na většině českého území pršet, v neděli bude slunečno a výrazně se oteplí. Teploty by se mohly vyšplhat až ke dvaceti stupňům Celsia. Jarní počasí ale dlouho nevydrží – začátkem příštího týdne přejde nad Českem další studená fronta.

Video Studio 6
video

Studio 6: Předpověď počasí na víkend

Pršet by mělo v Česku už od pátečního odpoledne, kdy podle meteorologa ČT Michala Žáka začne postupně od západu přibývat oblačnosti.  Nejvyšší denní teploty se v pátek dostanou na hodnoty mezi 7 a 11 stupni. Na horách budou maxima kolem tří stupňů nad nulou, sněžit by ale mělo pouze v polohách nad tisíci metry. 

Kromě deště bude v Česku začátek víkendu také ve znamení větru. Výstraha bude platit od pátečního večera do sobotního rána. „Počítejme s tím, že nárazy i v nížinách můžou dosahovat až sedmdesáti kilometrů za hodinu, a to na většině území Česka,“ řekl Žák s tím, že výstraha bude platit kromě Zlínského kraje pro celou republiku. 

Podle Žáka je přitom pravděpodobné, že tento vítr bude o něco silnější než ten v noci ze čtvrtku na pátek. „Takže potenciální škody můžou být o něco vyšší, ale stále to bude slabší než to, co jsme zažili v noci z neděle na pondělí,“ dodal. 

V sobotu déšť, v neděli oteplení

V sobotu bude oblačno a na většině území bude pršet, srážky by ale během sobotního odpoledne a večera měly postupně ustávat.

Maximální teploty by měly v sobotu zůstat mezi 7 až 11 stupni.  O něco tepleji bude v západních a jihozápadních Čechách. „Protože právě od jihozápadu se k nám za teplou frontou začne během sobotního odpoledne dostávat teplý vzduch. Jeho příliv se naplno projeví v neděli, kdy se maxima dostanou většinou na hodnoty mezi 14 a 18 stupni a v nejteplejších lokalitách možná i ke dvaceti stupňům,“ dodal meteorolog.

Nadprůměrné teploty ale v Česku dlouho nevydrží.  Už v noci z neděle na pondělí přejde přes území republiky studená fronta. V pondělí tak budou denní maxima až o deset stupňů nižší než v neděli. „Počítejme, že bude oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami. Od 700 metrů zase bude sněžit,“ uvedl Žák.  

V úterý pak bude pravděpodobně ještě chladněji a teploty se dostanou jen na čtyři až osm stupňů. Sněžit by mohlo i ve středních polohách. V dalších dnech je ale podle Žáka naděje, že oblačnosti začne ubývat a teploty budou pozvolna stoupat.