Praha schválila nejdražší ohňostroj v historii. Naopak Brno nebo Liberec nechystají žádný

Novoroční ohňostroj v Praze bude stát 1,7 milionu korun bez DPH, a bude tak nejdražší v historii. Magistrát navýšil rozpočet i z toho důvodu, aby do soutěže nalákal více firem. Přesto se přihlásil jediný zájemce – stejná firma, která ohňostroje zajišťuje od roku 2016. Letos ale slibuje bohatší světelnou show. V krajských metropolích bude novoroční podívaná skromnější. Například Jihlava si objednala ohňostroj za 65 tisíc korun a v řadě měst se nekoná vůbec.

Během novoročního ohňostroje nad kyvadlem na pražské Letné by měly vybuchnout více než čtyři tisíce střel. Ohňostroj s názvem „Praha svobodná“ začne 1. ledna v 18 hodin.

Pražský magistrát letos po několika letech zvýšil maximální možnou cenu: loni vyšel ohňostroj na milion, letos to bylo o 700 tisíc víc. „Maximální možná cena ohňostroje se neměnila řadu posledních let a již nereflektovala aktuální situaci na trhu pro pořádání takto významné akce,“ tvrdí mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„V posledních letech se i z tohoto důvodu do výběrového řízení na pořádání ohňostroje hlásil jeden, maximálně dva uchazeči,“ dodává mluvčí.

Ani vyšší nabídka ale další zájemce nepřilákala. O zakázku se ucházela jen firma MAKALU Fireworks, která pražský ohňostroj zajišťuje od ledna 2016. Firma slibuje, že letošní světelné představení bude bohatší.

„Množství pyrotechniky je v podstatě dvojnásobné. Díky vyšší ceně můžeme používat dražší výrobky,“ zdůrazňuje Martin Peter, choreograf letošního ohňostroje. „Kromě toho budeme mít k dispozici dvě další vysokozdvižné plošiny, ze kterých můžeme střílet 360stupňové rotační efekty,“ dodává Peter.

 Krajská města plánují oslavy skromnější. Například Ústí nad Labem odpálí petardy zhruba za 340 tisíc korun. Nejlevnější světelnou show si objednala Jihlava, městskou pokladnu vyjde na 65 tisíc.

Vůbec žádný městský ohňostroj nechystají Brno, Karlovy Vary, Liberec, Ostrava, Pardubice ani Plzeň. Například v Plzni a Ostravě ho zajistí jednotlivé obvody.

Největší podívaná moravskoslezské metropole se očekává na kruhovém objezdu v Hrabůvce. Obvod Ostrava-Jih tam odpálí rakety za 423 tisíc korun. Podle organizátorů budou působivější než loni. „Tři hlavní odpaliště letos posílí dalších šest pomocných,“ slibuje mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

  • Brno – městský ohňostroj nebude
  • České Budějovice – max. 200 000 Kč (cena se ještě projednává s dodavatelem)
  • Hradec Králové – 180 000 Kč (vč. doprovodných akcí na oslavu nového roku)
  • Jihlava – 65 000 Kč
  • Karlovy Vary – městský ohňostroj nebude
  • Liberec – městský ohňostroj nebude
  • Olomouc – zhruba 150 000 Kč
  • Ostrava – městský ohňostroj nebude (bude v městských obvodech – např. Ostrava-Jih: 423 500 Kč)
  • Pardubice – městský ohňostroj nebude
  • Plzeň – městský ohňostroj nebude (Centrální městský obvod: 117 370 Kč)
  • Praha – 2 056 879 Kč
  • Ústí nad Labem – 339 822 Kč
  • Zlín – 100 000 Kč

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rodičky nově získají tři žádanky na domácí návštěvu porodní asistentky

Od ledna budou ženy při odchodu z porodnice automaticky dostávat tři žádanky na návštěvu porodní asistentky v domácnosti. Péče má sloužit jako podpora matkám v nové roli. Cílem je také včas odhalit případné komplikace u rodičky či dítěte. Podle Unie porodních asistentek s nimi ale Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítá uzavírat smlouvy a v některých regionech tak prý hrozí, že nebude služba dostupná. V pondělí pojišťovně poslaly otevřený dopis. Ta tvrdí, že je vše zajištěno.
před 15 mminutami

Bělohradský: Čvachtáme se v digitálních mělčinách. Svoboda slova není vždy úplná

Filozof a sociolog Václav Bělohradský v pondělním Interview ČT24 hovořil o svobodě slova, názorové ostrakizaci a demokracii. „Svoboda slova není vždy úplná, podléhá aktuálně vládnoucímu režimu slova,“ uvedl. "V Česku neexistuje dominance slova, tedy policejní diskurz, který by někomu zakazoval o něčem mluvit, ale ostrakizace je velmi silná. (...) Vaše výroky jsou často vytlačeny na okraj sféry relevance,“ myslí si Bělohradský. V rozhovoru s moderátorem Danielem Takáčem také prohlásil, že se lidstvo čvachtá v digitálních mělčinách, kde se mezi sebou plácají různé informace a dezinformace.
před 1 hhodinou

Zásadní bude, zda se Babiš nebude snažit ovlivňovat chod Agrofertu, zní z opozice

Je dobře, že premiér Andrej Babiš (ANO) naplňuje, co slíbil. Zásadní ale bude, zda se skutečně nebude snažit chod holdingu Agrofert jakkoli ovlivňovat, míní předseda opoziční TOP 09 Matěj Ondřej Havel. Zda v pondělí oznámeným řešením prostřednictvím fondu RSVP Trust Babiš skutečně naplní evropskou a národní legislativu, musí dle šéfa opoziční KDU-ČSL Marka Výborného posoudit právní experti, a to především, až se tak skutečně stane. Dle šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba určení správce a protektora nemůže zakrýt fakt, že fond ze své podstaty není „slepý“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Babiš vloží Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust

Premiér Andrej Babiš (ANO) do 8. ledna nevratně vloží holding Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust, který založila poradenská společnost Roklen s právní podporou právní kanceláře DBK. Ta o tom v pondělí informovala agenturu ČTK a Babiš následně potvrdil, že tak učiní do termínu stanoveného zákonem, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem. Správcem tohoto fondu je bankéř Wilfried Reinhard Elbs a dohlížet na něj bude protektorka Věra Výtvarová. Elektorem je právník Patrik Bureš.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Okamura: Resort obrany připraví podklady k ukončení své role v muniční iniciativě

Předseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura sdělil, že peníze ze státního rozpočtu nepůjdou na zbraně a munici pro Ukrajinu. Řekl to na tiskové konferenci po pondělním jednání poslaneckého klubu SPD, kde jeho členové projednávali mimo jiné i výroky ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD). Ten se bude napříště vyjadřovat k armádě a jejímu zabezpečení, zatímco postoje vlády k zahraničním otázkám včetně toho k Ukrajině bude sdělovat premiér Andrej Babiš (ANO). Dohodla se na tom koaliční rada ANO, SPD a Motoristů, oznámil už dříve místopředseda SPD Radim Fiala. Šlo o reakci na Zůnovy páteční výroky. Muniční iniciativu, ke které se Zůna v pátek také vyjádřil, projedná sedmého ledna Bezpečnostní rada státu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
před 11 hhodinami

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...