Spalniček v Česku značně přibylo již loni, kdy počet nemocných stoupl z pouhých sedmi případů v roce 2016 na zmíněných 142 v roce 2017. Letos je spalniček nejvíce za poslední čtyři roky. Více bylo případů jen v roce 2014, a to 221.
Spalničky začínají podobně jako nachlazení – horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se pak objeví bělavé tečky se zarudlým okolím a po několika dnech červená vyrážka na těle. Až u třetiny případů se podle zdravotníků mohou objevit i život ohrožující komplikace.
Očkování proti spalničkám je povinné
S epidemií spalniček se letos nepotýká jen Česko, ale i další evropské země. Podle květnového prohlášení předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly odstartovali epidemii v Česku právě nemocní z ciziny.
Podle serveru HlídacíPes.org, který na aktuální nárůst počtu případů upozornil, pomáhají k šíření nemoci konspirační teorie o vakcínách. „Jedním z hlavních faktorů, který tuto situaci ovlivňuje, je negativní postoj populace k očkování, a zejména k očkování proti spalničkám, který je zásadně ovlivněn antivakcinačními kampaněmi,“ řekla serveru lékařka Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.