Foldyna si rozmyslel rezignaci. Zůstane místopředsedou ČSSD

Krajský výkonný výbor ČSSD v Ústeckém kraji podpořil jednomyslně Jaroslava Foldynu ve funkci místopředsedy strany. Foldyna pak řekl, že nerezignuje na tuto funkci, což oznámil krátce po komunálních volbách. V Děčíně se sejde se spolustraníky ve středu, probírat budou jeho pozici předsedy okresního výboru.

Jaroslav Foldyna
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Foldyna po vlastním neúspěchu v komunálních volbách prohlásil, že odchází ze stranických funkcí. Po vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který Foldynův ohlášený krok nepovažoval za adekvátní, a reakci okolí uvedl, že své rozhodnutí ještě zváží.

Sociální demokraté se nedostali do městských zastupitelstev v Praze, Hradci Králové, Ústí nad Labem či ve Zlíně. Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do zastupitelstva nepřekročili ani v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Liberci a některých okresních městech. Foldyna neúspěšně kandidoval v Děčíně, ČSSD tam získala jediný mandát.

Vedení sociálních demokratů v Ústeckém kraji bude předkládat materiál k vnitrostranické diskusi, podle něhož se má spíš přesměrovat pozornost od personálních půtek k věcnému obsahu, k programovým bodům, na které by se ČSSD měla zaměřit s větší vehemencí. Oznámil to krajský předseda Miroslav Andrt.

Sociální demokracie v Ústeckém kraji před čtyřmi lety získala na radnicích 318 zastupitelů, letos obhájila 146 křesel. „Těžko jde říci, že by to byl důsledek nekvalitní práce jednotlivých představitelů. Přesně se nám prokázalo, že tam, kde v obcích a městech jsme měli schopné komunální politiky, tak ti v zásadě svoji pozici obhájili,“ řekl Andrt, který je místostarostou Štětí. V tomto městě ČSSD volby vyhrála, obhájila pět z osmi mandátů.

Každá organizace a okres si nyní musí podle Andrta vyhodnotit situaci po volbách. „Někde se projevila ta celostátní nálada,“ podotkl Andrt. Předsedkyně ústeckého okresního výkonného výboru Michaela Vaňková zvažuje, že nebude už obhajovat funkci. Foldyna by měl vydat prohlášení ve středu.

Foldyna se stal místopředsedou ČSSD v dubnu při obměně vedení, která nastala po neúspěchu sociálních demokratů v loňských volbách do sněmovny. Stranu čeká jednání ústředního výboru, který je podle stanov oprávněn vyslovit nedůvěru členům vedení. Ti budou však i bez toho obhajovat své funkce na březnovém sjezdu.

Foldyna byl dlouholetým děčínským zastupitelem a od roku 2016 působí jako náměstek ústeckého hejtmana. V Poslanecké sněmovně je od roku 2010.