Česko se otevřelo podzimu. Teploty kolem 14 stupňů vydrží bezmála měsíc

Stávající ráz počasí s malým množstvím srážek a denními maximy mezi deseti a patnácti stupni čekají Česko i v nadcházejících třech týdnech. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Podle něj by pod průměr měla rtuť teploměru propadnout až na výročí sto let od založení Československa.

Poslední zářijový víkend se v republice nese ve znamení slunného podzimu s polojasnou až jasnou oblohou a denními teplotami mezi jedenácti až patnácti stupni, které se v neděli mohou vyhoupnout až dvě příčky pod dvacet. Časná rána jsou už ale výrazně chladná, v noci na neděli tak opět mohou teploty padnout stupeň pod nulu.

Obdobný ráz si počasí zachová i v prvním říjnovém týdnu. V pondělí se má začít od západu zatahovat, a zatímco v Čechách budou teploty v maximech dosahovat patnácti stupňů, na Moravě a ve Slezsku může být teplota až o tři stupně vyšší. V úterý už se oblačnost čeká nad celým územím, ojediněle ji mohou doprovodit přeháňky, a znovu se vyčasí uprostřed pracovního týdne.

„Ve čtvrtek bude přes střední Evropu k východu postupovat tlaková výše, po její zadní straně k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu,“ informovali meteorologové. Ve čtvrtek a v pátek se tak čeká znovu jasná či polojasná obloha s teplotami kolem patnácti stupňů, koncem týdne se dokonce mohou přehoupnout přes hranici dvacítky. A podobný ráz si má počasí uchovat prakticky po celý říjen.

Podzim bez vláhy

Meteorologové předpokládají, že období od 1. do 28. října bude jako celek teplotně průměrné, stejně tak to podle nich bude se srážkami. „Týdenní srážkové úhrny by měly dosahovat v průměru ČR pět až deset milimetrů. Nelze proto očekávat zmírnění vláhového deficitu,“ podotkli s odkazem na sucho, s nímž se česká krajina potýká už několikátý rok v řadě.

Dlouhodobá průměrná teplota pro následující čtyři týdny je 8,8 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1974, kdy průměr činil 5,3 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 13 stupňů meteorologové zaznamenali v roce 1966. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
09:59Aktualizovánopřed 10 mminutami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 58 mminutami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 1 hhodinou

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 1 hhodinou

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 1 hhodinou

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 2 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
09:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 5 hhodinami
Načítání...