Česko se otevřelo podzimu. Teploty kolem 14 stupňů vydrží bezmála měsíc

Stávající ráz počasí s malým množstvím srážek a denními maximy mezi deseti a patnácti stupni čekají Česko i v nadcházejících třech týdnech. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Podle něj by pod průměr měla rtuť teploměru propadnout až na výročí sto let od založení Československa.

Ilustrační foto
Zdroj: Facebook Počasí ČT / Petr Mazanec

Poslední zářijový víkend se v republice nese ve znamení slunného podzimu s polojasnou až jasnou oblohou a denními teplotami mezi jedenácti až patnácti stupni, které se v neděli mohou vyhoupnout až dvě příčky pod dvacet. Časná rána jsou už ale výrazně chladná, v noci na neděli tak opět mohou teploty padnout stupeň pod nulu.

Obdobný ráz si počasí zachová i v prvním říjnovém týdnu. V pondělí se má začít od západu zatahovat, a zatímco v Čechách budou teploty v maximech dosahovat patnácti stupňů, na Moravě a ve Slezsku může být teplota až o tři stupně vyšší. V úterý už se oblačnost čeká nad celým územím, ojediněle ji mohou doprovodit přeháňky, a znovu se vyčasí uprostřed pracovního týdne.

„Ve čtvrtek bude přes střední Evropu k východu postupovat tlaková výše, po její zadní straně k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu,“ informovali meteorologové. Ve čtvrtek a v pátek se tak čeká znovu jasná či polojasná obloha s teplotami kolem patnácti stupňů, koncem týdne se dokonce mohou přehoupnout přes hranici dvacítky. A podobný ráz si má počasí uchovat prakticky po celý říjen.

Podzim bez vláhy

Meteorologové předpokládají, že období od 1. do 28. října bude jako celek teplotně průměrné, stejně tak to podle nich bude se srážkami. „Týdenní srážkové úhrny by měly dosahovat v průměru ČR pět až deset milimetrů. Nelze proto očekávat zmírnění vláhového deficitu,“ podotkli s odkazem na sucho, s nímž se česká krajina potýká už několikátý rok v řadě.

Dlouhodobá průměrná teplota pro následující čtyři týdny je 8,8 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1974, kdy průměr činil 5,3 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 13 stupňů meteorologové zaznamenali v roce 1966.