Zbrojař Smrž u soudu neuspěl, 31 milionů jako odškodné od státu nedostane

Ministerstvo spravedlnosti nemusí zbrojaři Michalu Smržovi vyplatit více než jednatřicetimilionové odškodné, které požadoval za trestní stíhání v korupční kauze nákupu tater pro českou armádu. Rozhodl o tom odvolací pražský městský soud. Smrž byl v případu osvobozen v prosinci roku 2014, stát mu již dříve za zhruba čtyřleté stíhání přiznal omluvu a finanční zadostiučinění ve výši 180 tisíc korun.

Michal Smrž
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Smrž v žalobě rozdělil požadované odškodné do pěti bodů. Nejvíc peněz, 22,6 milionu korun, chtěl vysoudit za podíl ze zisku ve společnostech, které vlastnil nebo spoluvlastnil. Podle soudu ale neprokázal, že by mu společnosti vyplácely jako společníkovi tento zisk a že kvůli trestnímu stíhání o peníze přišel.

„Zisk mu nebyl vyplácen ani před trestním stíháním, ani po něm,“ uvedl odvolací senát v odůvodnění. „Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 se potvrzuje,“ prohlásila soudkyně Markéta Wildová.

Další peníze muž požadoval za to, že nemohl působit v představenstvu některých firem, za právní služby či škody vzniklé zablokováním bankovního účtu. Zhruba čtyř milionů se pak domáhal za nemajetkovou újmu.

„Prokázal, že mu trestní stíhání způsobilo zdravotní problémy,“ uvedl jeho právní zástupce Jaroslav Mlateček. Soud ale podle odůvodnění považoval v tomto bodě za dostačující ministerstvem již dříve přiznanou částku.

Barták zproštěn obžaloby

V kauze kromě Smrže figuroval i bývalý ministr obrany Martin Barták, kterého soudy rovněž zprostily obžaloby. I on podal na stát žalobu, později ji však stáhl. V roce 2016 mu ministerstvo spravedlnosti, stejně jako Smržovi, přiřklo 180 tisíc korun.

Obžaloba původně tvrdila, že Barták se Smržem chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které firma měla při dodávce několika stovek terénních aut.

Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši přes 80 milionů korun. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru pražského vrchního soudu ale měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry.