Omezit inkluzi, podpořit talentované děti. Experti jednali v Lánech se Zemanem

Inkluze by měla být na českých školách omezena, shodli se experti na školství při jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Podle nich inkluze nesmí být útokem a likvidací praktických a speciálních škol, uvedl ke schůzce mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Speciální školství je nedílnou součástí školské soustavy, ale je podfinancované, uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO). Hlasy, které mluví o zániku speciálních škol, podle něj nejsou pravdivé.

Inkluzivní vzdělávání
Zdroj: ČT24/Jan Langer

„Expertní tým se vyslovil ve prospěch podpory talentovaných dětí na všech úrovních, podpořil program zvyšování kvalifikace učitelů a konstatoval, že neexistuje systém financování sportu,“ uvedl mluvčí.

Jednání se zúčastnili také ministr školství Plaga (ANO) a jeho předchůdce Stanislav Štěch (za ČSSD). Plaga na konci srpna v rozhovoru s ČTK uvedl, že handicapovaní žáci se speciálními vzdělávacími potřebami by v budoucnu v běžných školách měli častěji sdílet jednoho asistenta pedagoga.

Ministerstvo by podle něj do podzimu mohlo dokončit návrh změn ve vyhlášce o společném vzdělávání ve školách, které připravuje na základě věcné a finanční analýzy dosavadního fungování inkluze. „Samozřejmě jsou diagnózy, kdy asistent pedagoga je přímo u jednoho dítěte,“ dodal nyní Plaga, ale sdílení asistentů a zlepšení jejich kvality je podle něj cestou.

Revizi společného vzdělávání avizoval Plaga už při svém nástupu do funkce loni v prosinci. Podle něj je třeba mimo jiné zefektivnit využívání peněz na různé pomůcky včetně asistentů pedagoga.

Vyhláška o společném vzdělávání dětí ve školách platí od září 2016. Její schválení tehdy vyvolalo bouřlivé diskuse, i když většina zdravotně postižených nebo jinak znevýhodněných dětí měla nárok na docházku do běžné školy od roku 2005. Výjimkou byly hlavně děti s lehkým mentálním postižením, které se vzdělávaly převážně odděleně.

Na inkluzi by příští rok měly jít asi čtyři miliardy korun. Letošní rozpočet počítal pro společné vzdělávání přibližně s dvěma miliardami, v průběhu roku na ně ale šly i další peníze navíc, uvedl Plaga.

Ministr zdůraznil, že se nechystá rušit speciální školy. V příštím roce je pro ně v návrhu rozpočtu vyčleněno kolem 800 milionů korun, uvedl. Podle Plagy je naopak otázkou, zda neuvažovat o zvýšení normativu pro tento druh škol, protože jsou nyní podfinancované.

Shodu s prezidentem našel ministr i v potřebě zvyšování přísunu peněz do vzdělávání. „Přidávání v následujících třech letech pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům nesmí být jenom do tarifu, teď už musíme navyšovat i netarifní složky,“ řekl Plaga. Podobně by se mělo také zlepšit odměňování ředitelů škol, aby byli více motivovaní. Téma je však podle ministra složitější, protože ředitele platí zřizovatelé škol, což bývají kraje nebo obce.