OBRAZEM: Lánský zámek láká návštěvníky, je mimořádně otevřený

Do lánského zámku zamířily ve čtvrtek stovky návštěvníků, je mimořádně otevřený při příležitosti 100. výročí založení republiky – ve čtvrtek do 18. hodiny, v pátek od 9 do 18 hodin. Naposledy se do zámku mohla veřenost podívat v roce 2012.

Kromě reprezentačních prostor je otevřený i park. Všichni příchozí musí projít bezpečnostní kontrolou u hlavní brány, prohlídky návštěvníky příliš nezdrží.

„Chceme se podívat na zámek, protože jsme tam ještě v životě nebyli, jen ve skleníku,“ řekl Miroslav z Rakovníka, který ve čtvrtek po poledni čekal ve frontě u vchodu. Zajímají ho i prostory, které obývá prezident. „Proto jsme sem přijeli, abychom to viděli,“ dodal. Do Lán prý pravidelně nejezdí, jen při speciálních akcích podobných té dnešní.

V prostorech zámku jsou k vidění salony a místnosti, ve kterých prezident republiky přijímá významné české či zahraniční politiky, hostí státní návštěvy a pořádá důležitá setkání. Jsou to například společenský sál, Modrá jídelna či Žlutý salon, který jako audienční prostor využíval T. G. Masaryk.

Nedávno byl v lánském parku zrekonstruován palmový skleník z druhé poloviny 19. století. Návštěvníci v něm mohou do 1. listopadu zhlédnout výstavu o Masarykovi uspořádanou k letošnímu 100. výročí založení Československa. 

Barokní zámek uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Nejstarší písemná zmínka o Lánech je z roku 1392. Už tehdy tam stávala dřevěná tvrz.

Ke konci 16. století obec zakoupil Rudolf II. a na místě původní tvrze nechal postavit jednoduchý lovecký zámeček v renesančním slohu, který byl v průběhu 17. století zbarokizován. Na konci 17. století koupili zámek Valdštejnové. Od počátku 18. století byly Lány v držení Fürstenberků, a to až do roku 1921, kdy památku zakoupil československý stát pro reprezentační účely hlavy státu.

Zámek byl mnohokrát přestavován a jeho dnešní podoba je výsledkem přestavby z let 1902 až 1903. Poslední stavební úpravu zámku a jeho nejbližšího okolí provedl v letech 1921 až 24 architekt Josip Plečnik. V prvním podlaží jsou reprezentační místnosti známé veřejnosti z oficiálních přijetí českých i světových politiků, ve druhém patře jsou soukromé místnosti vyhrazené pro návštěvy a také místnost, ve které žil a pracoval Masaryk, ve třetím a posledním podlaží měli soukromé pokoje a pracovnu manželé Havlovi. Ve druhé části třetího patra je ještě stále několik místností zařízených „komunistickým“ nábytkem z první poloviny 80. let, kdy objekt prošel kompletní rekonstrukcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 1 hhodinou

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 1 hhodinou

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 2 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 3 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 10 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 11 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 12 hhodinami
Načítání...