Prezident vyznamená prvorepublikového agrárníka Švehlu. Chce zdůraznit potřebu podporovat zemědělce

Prvorepublikový politik Antonín Švehla dostane 28. října nejvyšší státní vyznamenání. Při zahájení agrosalonu Země živitelka to oznámil prezident Miloš Zeman, který chce Švehlu ocenit jako zakladatele Agrární strany a podporovatele zemědělství. Ve svém projevu prezident také podpořil malé i velké projekty proti suchu. Jako příklad malých uvedl obnovu rybníka v lánském parku, mezi velké pak počítá kanál Dunaj–Odra–Labe.

Video Události
video

V Českých Budějovicích začala Země živitelka. Zeman vyznamená Švehlu

Antonín Švehla, který byl za první republiky šest let premiérem a vedl od roku 1909 až do své smrti v roce 1933 Agrární stranu (tj. Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu), dostane při stém výročí vzniku Československa in memoriam od prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva. Prezident tak chce ocenit a zdůraznit politickou podporu venkova a zemědělců, kterou podle něj Švehla ztělesňoval.

„Mimo jiné byl zakladatelem Agrární strany, kterou dovedl až k volebnímu vítězství. Po násilné kolektivizaci došlo k rozpadu selského stavu, ale posledních zhruba 25 let znamená určitou renesanci. Já bych si velmi přál, abychom si vážili politiků, kteří dokázali ve své době zemědělce podporovat – i v politické rovině, ne jenom jako producenty potravin, ale také jako tvůrce krajiny. Té nádherné krajiny, nad kterou není,“ řekl Miloš Zeman ve svém projevu.

Krátce navázal i na své předřečníky. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO), jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) či předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) hovořili především o suchu, které letos zemědělce ovlivňuje, a o potřebě najít způsob, jak se s vysycháním v budoucnu vyrovnat.

Podle hlavy státu „jsou kroky malé a kroky velké“. K těm malým řadí například obnovu zarostlého rybníka v lánském parku. „Velkým krokem může být vodní koridor spojující Dunaj s Odrou. Jsem velmi rád, že případová studie, která nedávno skončila, doporučila tento koridor,“ vrátil se prezident ke svému oblíbenému tématu.

Připomněl, že i bývalý ministr zemědělství Jiří Milek hovořil o vodním koridoru jako o možném zdroji vláhy pro jižní Moravu.

Před Zemanovým příchodem pustily jeho kritičky Modlitbu pro Martu 

Účast Miloše Zemana na zahájení Země živitelky přivedla na budějovické výstaviště i jeho kritiky. Před zahájením pustila skupina žen z megafonu Modlitbu pro Martu, a když prezident přicházel na podium, skandovaly „hanba“. Slyšet byly také při projevu Zemanova předchůdce v prezidentském úřadu Václava Klause.

Ten připomněl, že je na Zemi živitelce pravidelným návštěvníkem již čtvrt století, a stručně také komentoval sucho. Domnívá se ovšem, že i když „příroda nám ukazuje, jak je mocná“, je české zemědělství schopné počasí odolat. „Nedochází k žádné tragédii a mimořádnému problému. Čísla, která zazněla o výnosu a úrodě, jsou na hranici statistické chyby,“ usoudil Václav Klaus. 

Agrosalon Země živitelka potrvá do 28. srpna. Letošní ročník se nese v duchu stého výročí republiky a připomíná sto let českého zemědělství. Obrací se ale i do budoucnosti, přiblíží i chytré zemědělství, jako robotické kravíny. Nechybí ani přehlídka výstavního skotu a koní, dětská farma nebo krajové speciality jako višňový burčák.

Sklízecí rekordmani

K vidění jsou také nejstarší, ale i nejmodernější zemědělské stroje. Německý stroj na sklízení cukrové řepy například dokáže za hodinu vyorat plodinu z 36 tisíc metrů čtverečních plochy. Špičkou ve sklízecí technice je i obří černý kombajn pro největší pole, který pojme až 140 metráků pšenice.