Statisícům důchodců vrací pojišťovny peníze za léky. Po snížení limitů je jich třicetkrát víc než loni

Statisíce důchodců letos ušetří za léky na předpis. Snížený limit na doplatky, po jehož překročení pojišťovny vracejí lidem peníze, jen za první pololetí pomohl více než 338 tisícům pacientů. Oproti loňsku to je víc než třicetinásobný nárůst. Drtivou většinu z nich tvoří právě penzisté. Vyplývá to z nových dat, která získala Česká televize. Limit chrání i tisíce chronicky nemocných dětí.

Video Události
video

Události: Statisíce důchodců ušetří za léky na předpis

Pojišťovny už poslaly anebo v těchto dnech lidem právě rozesílají o 188 milionů korun víc než loni. Počet lidí, kteří tento benefit pocítí, během roku dál poroste. Zatímco loni jich bylo něco přes deset a půl tisíce, letos už roční limit ušetřil peníze víc než 338 tisícům lidí.

Limity pomáhají hlavně penzistům starším 70 let. Těm od letošního ledna klesl limit z 2500 na 500 korun, mladším důchodcům a dětem pak na tisíc korun. Ministerstvo odhaduje, že za celý rok 2018 pojišťovny vrátí peníze téměř jednomu milionu lidí, převážně starším seniorům.

VZP vrací peníze 220 tisícům lidí

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna vrací část doplatků za léky za první polovinu letošního roku více než 220 tisícům lidí. To je 32krát vyšší číslo než ve stejném období loňského roku. 

„Lidé v seniorském věku čerpají zdravotní služby ve větším rozsahu než klienti v produktivním věku. I počet léků, které jsou v rámci jejich diagnóz užívány, je větší. Tak je logické, že limit tam zapůsobí nejvýznamněji,“ říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Výrazně zároveň vzrostla částka, kterou lidé dostanou zpátky. Zatímco loni to bylo za první pololetí něco přes 17 milionů, letos už je to téměř 206 milionů.

„Spoluúčast těchto ohrožených lidí se skutečně snížila,“ potvrzuje mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková. „Je vidět, že ochrana je nastavena tak, že cílí na tu nejzranitelnější skupinu,“ souhlasí ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Radek Kouřil.

Penzisté si změnu chválí

Někteří penzisté už změnu pocítili na vlastní peněžence. Například Věra Vítová musí každý den užívat tři léky a měsíčně vydá za doplatky kolem pěti set korun. Teď jí pojišťovna za první polovinu letošního roku vrátila část zpátky.

„Byla jsem hrozně překvapená, najednou mi přišlo na konto 1200 korun. To předtím nikdy,“ říká Vítová. Žije v jednom z pražských domovů pro seniory a běžně jí po odečtení nákladů zbývá jen malá část důchodu. „Zbývají mi asi dva tisíce na měsíc, takže těch 1200 korun je poměrně dost,“ pochvaluje si.

Důchodkyně Věra Vítová měsíčně vydá za doplatky kolem pěti set korun, snížení limitů si proto pochvaluje
Zdroj: ČT24

Marie Knop Kostková z Olomouce užívá léky například na průdušky nebo štítnou žlázu. I jí letos vrátila pojišťovna část doplatků vůbec poprvé. „Bylo to více než osm set korun, což mě potěšilo,“ říká.

Další úpravy limitů se nechystají

Snížení ročního limitu na doplatky za léky schválili zákonodárci velkou většinou loni v létě. Lidem v produktivním věku zůstala hranice na pěti tisících.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zatím s dalším snižováním limitů na doplatky v tomto volebním období nepočítá. „U důchodců a dětí, jak je to dneska nastaveno, je to velmi solidární a sociální. Je pravdou, že řada těchto občanů zkrátka léky využívá a musí je využívat, nemůžou si vybrat,“ řekl Vojtěch.