Turisty v Česku vloni nejvíce lákal Pražský hrad a lanovka na Petřín

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl i loni Pražský hrad, kam zavítalo 2,38 milionu lidí, meziročně o 13 procent víc. Na druhém místě žebříčku skončila lanová dráha na Petřín, kterou se svezlo 2,07 milionu turistů. Třetím nejnavštěvovanějším místem byla pražská zoologická zahrada.

Pražský hrad
Zdroj: ČTK Autor: Martin Hurin

Největší nárůst, téměř o třetinu, ze sledovaných padesáti turistických cílů registruje Škoda muzeum v Mladé Boleslavi, vloni jej navštívilo 254 tisíc lidí. Největší pokles počtu návštěvníků zaznamenala Staroměstská radnice v Praze, kam zavítalo o 56 procent méně lidí než předloni, 377 tisíc lidí.

„Nejvyšší oblibu obecně mají turisticky atraktivní místa v Praze, což je z velké části dáno vysokou návštěvností zahraničních turistů. Žebříčku vévodí Pražský hrad. Dále jsou to atraktivity zejména pro rodiny s dětmi, které lákají jak zahraniční, tak domácí návštěvníky,“ uvedla ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

V první desítce žebříčku je šest míst v Praze. Nově se v žebříčku loni objevila Pinkasova synagoga na sedmém místě s 675 tisíci návštěvníků, Španělská synagoga na třináctém místě, když ji navštívilo 462 tisíc lidí, či Stezka korunami stromů Krkonoše, kam zavítalo za celý loňský rok 230 tisíc turistů.

Nocleh využil rekordní počet turistů

Nejnavštěvovanějším muzeem bylo loni Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou. Mezi přírodními turistickými cíli vedou soutěsky Kamenice v Českém Švýcarsku. Ze zábavních míst byl první Aquapalace Praha v Čestlicích.

„Kromě dobře známých cílů, jakými jsou zoologické zahrady nebo aquaparky, se o pozornost stále více hlásí dobře propagované atrakce v regionech. Výrazné nárůsty návštěv jsme zaznamenali třeba v iQLandia science center v Liberci, Landek parku v Ostravě nebo na Stezce v korunách stromů na Lipně,“ dodala ředitelka.

V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních dvacet milionů turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíce se počet turistů zvýšil v Jihomoravském kraji, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.