Kramný požádal o obnovu řízení v kauze vraždy manželky a dcery

Na dvacet osm let odsouzený Petr Kramný, jehož soud shledal vinným z vraždy manželky a dcery na dovolené v Egyptě, podal návrh na obnovu řízení. Oznámil to Václav Peričevič ze spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun, který se dlouhodobě zasazuje za Kramného práva. Kramný tvrdí, že je nevinný.

Video Události
video

Události: Kramný požádal o obnovu řízení

Jeho advokátka Jana Rejžková uvedla, že se k návrhu nebude blíže vyjadřovat. „K důvodům a obsahu návrhu se nebudu blíže vyjadřovat. Návrh bude přednesen při veřejném zasedání u Krajského soudu v Ostravě,“ řekla Rejžková.

„Šalamoun za dvacet pět let své činnosti neviděl tak argumentačně silně podložený návrh na obnovu řízení,“ uvedl místopředseda spolku Peričevič. Podle něj Kramný návrh podal v pondělí, tedy pět let od smrti Moniky a Klárky Kramných v egyptské Hurghadě na pokoji v hotelu Titanic Palace.

Podání žádosti se očekávalo, obhájkyně Kramného o něm mluvila už v dubnu, když Ústavní soud v Brně zamítl stížnost odsouzeného. Kramného poslal soud do vězení za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru.

Muž vinu popírá. Byl odsouzen na základě nepřímých důkazů, které ale podle soudu tvoří ucelený řetězec, jehož články na sebe navazují a podporují se. Znalecké posudky při tom hrály zásadní roli.

Těla po převozu do České republiky pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Podle znaleckého posudku, který si nechala vypracovat obhajoba, byla nejpravděpodobnější příčinou smrti otrava.

Soud si proto objednal revizní posudek, který se přiklonil k zásahu elektrickým proudem. Policie poté obvinila znalce Radka Matlacha a Igora Farkaše, jejichž expertizou se zaštiťovala obhajoba, z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.