V Česku je závislých na lécích skoro milion lidí. Začíná to nevinně, varuje adiktolog

Češi polykají stále více léků. Vloni si aplikovali o 107 milionů denních dávek více než v roce 2016. Ukazuje to meziroční srovnání statistik lékového ústavu. Podle protidrogového koordinátora u nás žije zhruba 900 tisíc lidí závislých na lécích.

Video Události
video

Události: 900 tisíc Čechů je závislých na lécích

Výrobci vloni do lékáren a zdravotnických zařízení dodali přes 260 milionů balení léků. Lidé si aplikovali přes šest a půl miliardy dávek a utratili za ně skoro 70 milionů korun. Největší spotřebu mají senioři a chronicky nemocní.

Mnozí často ani nevědí, na co které prášky vlastně berou. To pak vede ke špatnému užívání, které potvrdilo nedávné šetření farmaceutů v domovech seniorů. Téměř pětina zdejších obyvatel užívala léky, které už nepotřebovala. Čtrnáct procent důchodců bralo nevhodné léky nebo je špatně dávkovalo.

Pacienti léky často vyžadují. „Když mají jakýkoli stesk, bolest, tlak, tak očekávají, že to lékař bude nějak řešit. A jak to řešit jinak než lékem,“ popsal obvyklý myšlenkový pochod pacientů praktický lékař Oldřich Luňák.

Skoro milion závislých

O škodlivosti drog a rizicích vzniku závislosti se všeobecně ví, příliš to ale neplatí u léků. Podle národního protidrogového koordinátora je u nás zhruba 900 tisíc lidí závislých na lécích. Odbornou pomoc vyhledá jen zlomek.

Se zneužíváním prášků se u svých pacientů setkává adiktolog Dušan Randák běžně. „Zpravidla začínají naprosto nevinně. Doporučení od známého, že má diazepam či lexaurin a pomohl mu, když mu bylo úzko nebo nepříjemně,“ vylíčil lékař.

Randák se často setkává i s tím, že jsou lidé špatně poučení svým lékařem. Prášky na spaní anebo proti úzkosti si dávkují sami. Závislí si pak léky podle Randákových zkušeností kupují na černém trhu přes internet.