Bakalářská práce ministra Krčála se nápadně shoduje s prací jiné studentky. Babiš ho zatím neodvolá

Další ministr z Babišovy vlády má problém se svou závěrečnou prací na vysoké škole. Bakalářská práce nového ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) se totiž nápadně shoduje s prací jiné studentky. V některých kapitolách včetně úvodu jsou celé stránky přímo překlopeny z jiné bakalářské práce, upozorňuje server Seznam.cz. Před týdnem přitom rezignovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), která čelila obvinění z plagiátorství svých diplomových prací. Premiér Babiš (ANO) v pondělí večer uvedl, že zatím neplánuje navrhnout odvolání Krčála z postu ministra.

Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas Krčál obhajoval v květnu 2007. Napsal ji v Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Specializovaný program na odhalování plagiátů v Krčálově bakalářské práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, píše server. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace.

Podle Seznamu je však podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více. Ministrův text se v největší míře shoduje s textem bakalářské práce jiné studentky Institutu mezioborových studií zlínské UTB, obhájila ji v dubnu 2006.

Shodná místa jsou zejména na prvních zhruba 30 stranách Krčálovy práce, uvedl server. Celkem bylo objeveno nejméně 25 stran z většiny přepsaného textu nebo textu, který se liší jenom v jednotlivých slovech, píše Seznam.

Vedoucí práce: Práce je ve srovnání s ostatními vysoce nadprůměrná 

Vedoucí Krčálovy práce František Vízdal nicméně ve svém posudku uvedl, že „odborná úroveň práce je výborná a ve srovnání s jinými pracemi vysoce nadprůměrná“. Ocenil, že autor pracoval samostatně, odpovědně, iniciativně a s entuziasmem. Práci ohodnotil stupněm A. „Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku,“ uvedl Krčál pro Seznam.

Vedle bakalářského titulu ze Zlína v oboru sociální pedagogika má ministr Krčál i magisterský titul z roku 2009 z pražské Univerzity Jana Amose Komenského v oboru andragogika a řízení lidských zdrojů.

Premiér Babiš novinářům řekl, že zatím neplánuje navrhnout Krčálovo odvolání. „Já jsem zvědav na reakci médií hlavně, jestli to proběhne stejně jako u paní Malé,“ dodal Babiš.

Taťána Malá minulý týden v pondělí skončila v čele ministerstva spravedlnosti po 13 dnech ve funkci, ještě před hlasováním sněmovny o důvěře pro druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Výzvám k odstoupení z funkce Malá čelila poté, co se objevila podezření z opisování u jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků. Malá odmítla, že by úmyslně opisovala. Připustila, že mohla chybovat při používání citací. Celou věc označila za mediální kampaň.