Kdo spoutal řetězem muže v bunkru? Soud jednoho z podezřelých osvobodil

Krajský soud v Brně zprostil obžaloby Jiřího Procházku. Státní zástupce ho vinil z toho, že spolu s Vítem Pospíšilem připoutal neznámého muže řetězem ve vojenském bunkru u Olbramovic na Znojemsku. Brněnský soud muže za zbavení osobní svobody poslal nejdříve na pět let do vězení, vrchní soud ale rozsudek pro nedostatek důkazů zrušil. Druhému z útočníků odvolací soud letos potvrdil nepodmíněný trest. Rozsudek není pravomocný.

Jiří Procházka
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Incident se stal na konci října 2015. Útočníci z neznámých důvodů vylákali sedmadvacetiletého muže před brněnskou prodejnu Bauhaus. Pod záminkou projížďky oběť přiměli nasednout do auta. Poté odjeli za obec Olbramovice, kde muže přivedli do bunkru. Přes odpor jej připoutali řetězem a dvěma zámky k traverze ve zdi.

Podle žalobce poté z místa odjeli a nechali ho tam s tím, že uvnitř zůstane tři dny. Uvězněný byl ale jen několik desítek minut. Jeho volání o pomoc z bunkru uprostřed polí totiž zaslechli lidé, kteří mu pomohli.

Státní zástupce původně obžaloval útočníky z pokusu o vraždu. Krajský soud oba v únoru 2017 poslal do vězení za zbavení osobní svobody. Po odvolání olomoucký vrchní soud Procházkův případ vrátil zpět k řešení, a to kvůli nedostatku důkazů. Pospíšilovi letos v březnu po zásahu Nejvyššího soudu olomoucký vrchní soud potvrdil čtyřletý trest vězení.

Krajský soud v případě Procházky předvolal dva svědky; ostrahu a pokladní z obchodního domu, kde útočník nakupoval řetěz a dva zámky. Podle žalobce šlo právě o Procházku. Jednoznačně to ale nepotvrdil ani kamerový záznam.

Nové skutečnosti do případu nevnesli ani nově předvolaní svědci. „Nebylo jednoznačně prokázáno, že čin spáchal Jiří Procházka,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská. Zprošťující rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro možnost odvolání. Obhájce se nevyjádřil.