I lidé odkázání na dialýzu mohou cestovat. Stačí si domluvit péči v místě dovolené

3 minuty
Reportáž: I lidé odkázaní na dialýzu mohou cestovat
Zdroj: ČT24

Přibývá lidí, kteří cestují navzdory tomu, že jsou odkázaní na dialýzu. Nejčastěji volí dovolené v České republice, ale nevyhýbají se ani zahraničním destinacím; je totiž stále snazší si péči domluvit v místě dovolené. Náhradu ledviny potřebuje v Česku přes jedenáct tisíc lidí.

Přestat cestovat nechtěl ani Jaroslav Anderle, přestože na dialýzu chodí třikrát týdně už šest let. Nejdřív tedy začal jezdit po Česku, třeba do lázní, v současnosti se ale nezdráhá vypravit ani do zahraničí. „Teď se chystám do Itálie, už jsem si vyhlédl dialyzační středisko, které je blízko moře, blízko letiště a je to kousek do Říma,“ vysvětluje.

Lidí s náhradou ledviny, kteří cestují, jsou u nás zatím stovky, neustále jich ale přibývá. Některá dialyzační střediska jim navíc péči v místě dovolené zprostředkují. „Pacient musí kontaktovat koordinátorku prázdninové dialýzy, a to nejméně dva měsíce předem, tak aby stihla zařídit potřebné dokumenty,“ přibližuje možnosti cestování Veronika Vinšová z dialyzačních středisek Fresenius Medical Care.

Dialýzu dnes nabízí víc než 120 zemí. Bezmála v celé Evropě, ale třeba i v Turecku a Tunisku mají dokonce pacienti péči hrazenou ze zdravotního pojištění, většinou se stačí jen prokázat kartičkou pojištěnce. „Musí si vybrat zdravotnické zařízení, které je zapojené do systému, a je dobré se s daným zdravotnickým zařízením domluvit předem,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Cestovat díky tomu může každý, kdo je na dialýze - pokud nemá žádné další obtíže. „V Evropě nejsou žádné extrémní klimatické podmínky, které by mohly pacienty nějakým způsobem ohrožovat,“ doplňuje přednosta kliniky nefrologie a transplantcentra pražského IKEMu Ondřej Viklický.

Domácí dialyzační přístroj umožňuje provádět proceduru vícekrát týdně
Zdroj: ČT24

Dialýzu nabízejí i zaoceánské parníky

Dialýzu nabízejí přímo na palubě i některé zaoceánské parníky. O pacienty se tam starají lékaři z celého světa a v minulosti k nim patřil i citovaný Ondřej Viklický. „Měli jsme hemodialyzační oddělení, kde pracovaly čtyři britské sestry, měli jsme asi 25 francouzských pacientů,“ říká.

Do zahraničí můžou vyrazit i lidé odkázaní na domácí – břišní – dialýzu, kteří si provádějí čištění krve sami. Ti si ale musí zajistit doručení speciálních vaků na místo dovolené.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 13 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 39 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 1 hhodinou

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuse věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 2 hhodinami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 3 hhodinami
Načítání...