František Wiendl aneb Svoboda za šumavskými kopci

Praha – Dnes devadesátiletý František Wiendl strávil šest let v jáchymovských uranových dolech, další čtyři roky na Pankráci, a nebýt amnestie z roku 1960, byl by jeho život za rudou mříží ještě jednou tak dlouhý. Komunistický režim ho tak trestal za to, že pomáhal lidem uprchnout přes šumavské kopce do Bavorska. Odpor k nedemokratickým zřízením mu však otec vštípil už dávno před tím, než se Klement Gottwald a jeho muži chopili moci.

František Wiendl se narodil pět let po vzniku samostatného Československa do rodiny klatovského tesaře. Jeho otec prožil část první světové války v ruském zajetí, a byl tak i svědkem toho, jak se bolševici ujali moci a jak trestali údajné třídní nepřátele. „Například vždycky vyprávěl, jak továrníka z fabriky, kde byl zaměstnaný, polili asfaltem, nasypali na něj peří, dali do káry a vozili ho po městečku,“ vracel se Wiendl k otcovým slovům v rozhovoru pro projekt Paměť národa. „Nebo nějakému chlapíkovi rozpárali břicho, nacpali tam slámu a zapálili. Takže vždy říkal: 'Nedej Bože, aby se sem ten bolševismus dostal.'“

S nacistickou okupací v březnu 1939 se František Wiendl spolu s otcem zapojil do činnosti protinacistického odboje; Wiendl starší byl dokonce členem ÚVODu (Ústřední vedení odboje domácího), jedné z největších odbojářských organizací operujících na území protektorátu, a poté, co nacisté v reakci na atentát na Heydricha proti českému odboji výrazně vykročili a vypálili i středočeskou obec Lidice, založil vlastní odbojovou skupinu – „Lidice“. Ta shromažďovala zbraně k případnému povstání a organizovala finanční sbírky na pomoc vězněných a popravených během tzv. heydrichiády.

Sám František Wiendl se podílel na protinacistickém povstání v rodných Klatovech - mj. na zdejším stadionu odzbrojil nacistickou jednotku. Město se tak i s jeho pomocí podařilo osvobodit ještě dřív, než do něj dorazila americká armáda. Na příjezd „hvězd a pruhů“ ovšem vzpomíná dodnes: „Tehdy 5. května už kvetl šeřík, takže jim ho lidé házeli. Bylo to nádherné, nádherný moment, na který člověk nikdy nemůže zapomenout, jak přišli Američané.“

Klatovy jako brána Šumavy - a svobody…?

Okleštěnou poválečnou demokracii však už v únoru 1948 ukončilo komunistické převzetí moci  - a Wiendl vstoupil do odboje znovu. Za svůj iniciační moment označuje zejména březnové (a dodnes neobjasněné) úmrtí ministra zahraničí Jana Masaryka: „Vražda Jana Masaryka byla pro nás signálem, že my z druhého odboje jsme se dali dohromady, věděli jsme o sobě, že nesouhlasíme s komunismem.“

Coby obyvatel šumavského podhůří se zapojil do převaděčských aktivit, spolu s otcem byl i v kontaktu s agentem-chodcem Aloisem Suttým. A právě pomoc lidem s emigrací se Wiendlovým stala osudná. Na konci listopadu 1949 pomáhal s převodem přes hranice skupině sedmi lidí, včetně jednoho zrádce. Již cestou z Klatov postřehl černé BMW a tentýž vůz na něj ve městě čekal i po návratu z hor. „Dali nám železa, mě posadili do černého béemváku a odvezli nás do věznice,“ shrnuje stručně okolnosti svého zadržení.

„Na Jáchymově na tobě vyroste mech“

Soud se konal o rok později. Chodec Suttý byl odsouzen k trestu smrti, otec Wiendl k odnětí svobody na pětadvacet let, Františku Wiendlovi komunistická justice vyměřila osmnáctiletý žalář. „Jestli jsem dostal doživotí, nebo dva roky, to bylo putna, protože jsme věřili, že tu komunismus dlouho nebude, že to musí prasknout. Hlavně si zachovat život,“ říká a vzpomíná i na slova jednoho z příslušníků StB, která vyslechl při odchodu ze soudní síně: „Půjdeš na Jáchymov, tam chcípneš a vyroste na tobě mech.“

Šest let strávil Wiendl v uranových dolech na Jáchymovsku, prošel tábory Eliáš, Nikolaj nebo Rovnost. V prvním z nich se dokonce pokoušel o útěk. V roce 1956 skončil v pankrácké věznici, kde pracoval jako projektant státních staveb. Brány vězení mu otevřela rozsáhlá amnestie, již o čtyři roky později vyhlásil prezident Antonín Novotný.

Projektantem zůstal Wiendl až do odchodu do důchodu, po pádu komunistického režimu spoluzakládal Konfederaci politických vězňů. V neděli 17. listopadu 2013 potom v pražském paláci Žofín spolu s Felixem Kolmerem, Danou Němcovou a Jiřím Stránským převzal cenu Paměti národa, která se uděluje osobnostem, jež měly odvahu postavit se zlu.

Další informace o životním osudu Františka Wiendla mohou zájemci najít na stránkách Paměť národa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 18 mminutami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 42 mminutami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami
Načítání...