Pistole za 30, samopal za 40 tisíc. Nelegálně držené zbraně prodávali i bývalí vojáci

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá čtveřici lidí, které podezírá z prodeje nelegálních a neregistrovaných zbraní. Mezi nimi jsou i bývalí vojáci z povolání, potvrdil České televizi státní zástupce Radim Dragoun. Všichni obvinění se ke svému jednání přiznali.

„V minulých dnech bylo policejním orgánem Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájeno stíhání proti celkem čtyřem osobám pro zločin nedovoleného ozbrojování,“ řekl pro ČT24.cz státní zástupce.

Podle jeho slov zasahovali policisté v Ústeckém, Středočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji. Provedli celkem 21 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Při úkonech trestního řízení zajistili přibližně 100 nelegálních střelných zbraní, ať už šlo o pistole, pušky nebo samopaly.

„Složitost případu spočívala jednak v tom, že jeden z pachatelů je dlouhodobým recidivistou, pokud jde o páchání trestné činnosti právě nedovoleného ozbrojování. Další dva pachatelé byli bývalí vojáci z povolání, což přinášelo komplikace v tom smyslu, že tyto osoby mezi sebou jednaly sofistikovaně,“ přiblížil Radim Dragoun.

Navíc šlo o skládané zbraně bez historie, tedy neprošly žádnou evidencí a jsou v podstatě nedohledatelné. „Tyto osoby byly ochotny prodat je komukoliv, kdo přinesl finanční hotovost,“ doplnil státní zástupce.

Podle kriminalistů se jednalo o zbraně „velmi dobré kvality“. Pistole měli muži nabízet za přibližně 25–30 tisíc korun, samopaly za zhruba 35–40 tisíc korun. Takto upravených a neregistrovaných zbraní prodali několik desítek, čímž si měli přijít na nejméně 1,2 milionu korun.