Horská dráha i ruské kolo musí z holešovického Výstaviště zmizet

Horská dráha, která vozila lidi na pražském Výstavišti od roku 1973, teď končí. Kvůli opravám se rozebírá do posledního šroubku. Občanská iniciativa Zachraňme horskou dráhu usiluje o její prohlášení za technickou památku. Zmizet musí z holešovického areálu také ruské kolo a dalších devět stálých atrakcí. Po plánované opravě dostane Výstaviště modernější tvář a mělo by poskytovat víc zábavy po celý rok.

Video Události
video

Události: Pouťové atrakce musí z pražského Výstaviště zmizet

Jedenáct atrakcí opustí holešovické Výstaviště do konce června, pokud se tak nestane, za každý den prodlení budou muset jejich majitelé zaplatit pět tisíc korun. Zmizí strašidelný dům i ruské kolo – to se přestěhuje na stálo do Polska.

Horskou dráhu, která přežila požár i povodně, chtějí vlastníci nechat Pražanům, umístění pro ni zatím nenašli. Tuto atrakci koupil po revoluci od města děda současného majitele Jaroslava Štauberta, který ji pak s rodiči provozoval. Teď se ji snaží co nejrychleji rozebrat.

„Pro někoho je to kus železa. Ale vzhledem k tomu, že já jsem tady u toho vyrostl, tak pro mě, je to kus života,“ říká Jaroslav Štaubert a doplňuje, že dráhu nikdy nedemontoval. „Naposledy ji rozebírali v roce 1982, když jela do Moskvy,“ vzpomíná Štaubert.

Matějská pouť má dlouhou tradici. „Je starší než Národní muzeum či Národní divadlo – jednou tolik. Takovou dlouhodobou tradici nemá zájem likvidovat ani magistrát,“ říká správce pouti Václav Kočka.

Demontáž cedule "horská dráha"
Zdroj: ČT24

Zóny pro relax a sport

V červnu se u fontány otevře letní kino. Tam, kde stály dříve atrakce, vznikne pět zón. „Máme jasnou představu o tom, jak bude celé Výstaviště využité. Je tam zóna sport, relax a zábava,“ řekl serveru Echo24 mluvčí Institutu plánování a rozvoje Marek Vácha s tím, že v plánu je ještě kulturní a kulturně komerční zóna. Vzniknout tam má třeba přírodní biotop, lezecká stěna nebo místo pro grilování.

Matějská pouť letos skončila 15. dubna a atrakce tam budou stát i příští rok. „S poutí samozřejmě počítáme i v dalších letech, je to oblíbená tradice nejen Pražanů, ale i návštěvníků z širšího okolí metropole,“ uvedl šéf představenstva Výstaviště Praha Pavel Klaška.