S růstem zájmu o drony přibývá i problémů. Řešením má být povinná registrace malých strojů

Zájem o létání s drony mezi Čechy stoupá. Počet žádostí o jednorázová povolení pro létání s bezpilotními letadly se od března více než zdvojnásobil. Na pokutách pak letos jejich uživatelé zaplatili už 180 tisíc korun. České televizi to řekl mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký.

Zvýšení zájmu o povolení souvisí s lepším počasím. Dron je totiž náchylný na mráz nebo vítr, takže mnoho zájemců vyčkávalo na jaro. „V zimních měsících evidujeme třicet až čtyřicet žádostí měsíčně. Když se oteplí, stoupne jejich počet až na více než sto,“ uvedl mluvčí ÚCL.

Jednorázová povolení jsou vydávána na konkrétní let pro komerční účely. Využívají ho tak například pracovníci v zemědělství nebo filmaři. Protože se ale většinou jedná o frekventované lokality, je potřeba mít takzvané povolení v hustě osídleném prostoru. To jsou všechna místa, kde je velká fluktuace lidí. Nejde proto jenom o města, ale třeba i festivaly, koncerty, letní kina nebo nádraží.

Létat se nesmí nad Hradem ani Temelínem

Zvláštní předpisy platí také pro okolí Pražského hradu. Tam je obecně létání zakázáno. Povolení může ÚCL vydat pouze na základě souhlasu Kanceláře prezidenta republiky. I proto je používání dronů v této oblasti nejčastějším prohřeškem. „Pravidla porušují hlavně turisté,“ uvádí Hezký.

Mezi další zakázaná místa pro létání patří okolí jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Problematické je i používání dronů nad dálnicemi nebo tratí. V neposlední řadě je potřeba zvýšené opatrnosti také v blízkosti letišť. „Létání s drony je tam regulované, uživatel se musí vždy domluvit s vedením letiště,“ vysvětluje mluvčí úřadu.

Evidence zřejmě čeká i „rekreační“ drony

Na obloze se ve skutečnosti bezpilotních letadel ale pohybuje mnohem více než ÚCL eviduje. Fyzická osoba, tedy běžný uživatel, si o povolení žádat vůbec nemusí. Létání s drony do 25 kilogramů pro rekreaci a sport totiž v Česku evidenci nepodléhá.

To by se ale mělo brzy změnit. „Letos dojde ke schválení evropské regulace, aby se pravidla sjednotila pro všechny státy Unie. Nyní totiž platí v každém z členských statů něco jiného,“ uvádí Hezký.

Úřad pro civilní letectví proto předpokládá, že v příštích dvou až pěti letech bude v Česku povinnost evidovat také drony pro rekreační a sportovní létání. „Jestli se budou letadla bez pilota evidovat pomocí poznávací značky nebo čipů, ale zatím jisté není,“ doplnil Vítězslav Hezký.

Loni Úřad pro civilní letectví uložil pokuty pro porušení leteckých předpisů nebo vydaných povolení v celkové výši 410 tisíc korun.

Drony jsou stále dostupnější

Obliba dronů u laické veřejnosti neustále roste. Vloni se počet lidí, kteří mají létání s bezpilotním letadlem jako koníček, pohyboval v řádech desetitisíců. Letos se však očekává, že bude uživatelů až třikrát více než v roce 2017.

Podle spoluzakladatele společnosti DronPro Alexe Novotného je důvodem cenová dostupnost. „Na trhu se letos objevily drony, jejichž cena začíná na třech tisících,“ tvrdí Novotný.

Celosvětový dronový průmysl měl loni obrat 50 miliard korun. Do roku 2021 se však očekává nárůst až o padesátinásobek. „Je to tím, že drony budou nacházet čím dál širší možnosti využití. Především v infrastruktuře a zemědělství,“ dodal Novotný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Část nemocnic stále řeší následky pátečního výpadku

Přestože se v nemocnicích v pátek kvůli rozsáhlému výpadku dodávek elektřiny spustily záložní zdroje, a nezbytná péče zůstala zajištěná, tak některá zařízení stejně zastavovala neakutní vyšetření na energeticky náročných přístrojích. Nejčastěji šlo o zobrazovací metody. Část pacientů tak dostala náhradní termíny. Rentgenová vyšetření přeplánovali například v Městci. Také v České Lípě posunuli dvěma pacientům vyšetření o několik dní, dalším dvěma dali termín až na konci července. Na pražské Bulovce hledali náhradní termín pro pět pacientů – většina z nich má už po zákroku, ten poslední ho absolvuje koncem tohoto týdne. Jednotky lidí v nejbližší době dostanou nový termín operace také v pražském IKEMu.
před 31 mminutami

Důchodová reforma obstála před ÚS

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do penze. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy. Podle ÚS projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Většina musí mít právo vládnout a menšina vyjádřit svůj názor, což bylo naplněno, řekl soudce zpravodaj Jiří Přibáň.
09:42Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vláda zakázala používat čínský DeepSeek ve státní správě

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle kterého existuje riziko při ochraně dat uživatelů produktů této společnosti. Po středečním jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
15:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
14:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Vláda má seznamy českých firem, které dle Ukrajiny porušují protiruské sankce

Vláda má k dispozici seznamy českých firem, které podle Ukrajiny porušují protiruské sankce a dál dodávají své výrobky nebo materiál do Ruska. Úřady získané informace analyzují, konkrétní jména firem ovšem zveřejňovat nebudou. Česko kvůli tomu do nového sankčního balíčku prosazuje přísnější kontroly exportu zboží přes třetí země, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Prezident Petr Pavel bude o možném obcházení sankcí mluvit s premiérem Petrem Fialou a ministryní obrany Janou Černochovou (oba ODS).
12:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud snížil šéfredaktorovi Legalizace trest za šíření toxikomanie

Krajský soud v Ostravě znovu uložil za šíření toxikomanie šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze sto tisíc korun zmírnil na osmdesát tisíc korun a časopisu ze 150 tisíc na 130 tisíc korun. Soud se případem musel opětovně zabývat poté, co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Středeční rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
před 4 hhodinami

Oznámení o zvýšení penze už nebude chodit poštou

Lidé, kteří pobírají starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, už nebudou informace o jeho navýšení dostávat poštou. Místo dopisu najdou údaje o valorizaci své penze na portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) po přihlášení či ve své datové schránce, pokud ji mají. Kdyby dál stáli o zasílání dopisu, budou o něj muset úřad požádat, a to do konce září. Osoby pod 70 let pak budou muset poštovné také uhradit.
před 4 hhodinami

Jednání s německým prezidentem potvrdilo nadstandardní úroveň vztahů, řekl Pavel

Podle prezidenta Petra Pavla jednání se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem potvrdilo nadstandardní úroveň vzájemných vztahů, a zároveň shodu na většině témat dneška spojených s EU, NATO, se situací na Ukrajině či vztahem k Rusku nebo k Číně. Státníci společně ocenili vítěze česko-německé soutěže uspořádané u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války.
14:42Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...