S růstem zájmu o drony přibývá i problémů. Řešením má být povinná registrace malých strojů

Zájem o létání s drony mezi Čechy stoupá. Počet žádostí o jednorázová povolení pro létání s bezpilotními letadly se od března více než zdvojnásobil. Na pokutách pak letos jejich uživatelé zaplatili už 180 tisíc korun. České televizi to řekl mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký.

Zvýšení zájmu o povolení souvisí s lepším počasím. Dron je totiž náchylný na mráz nebo vítr, takže mnoho zájemců vyčkávalo na jaro. „V zimních měsících evidujeme třicet až čtyřicet žádostí měsíčně. Když se oteplí, stoupne jejich počet až na více než sto,“ uvedl mluvčí ÚCL.

Jednorázová povolení jsou vydávána na konkrétní let pro komerční účely. Využívají ho tak například pracovníci v zemědělství nebo filmaři. Protože se ale většinou jedná o frekventované lokality, je potřeba mít takzvané povolení v hustě osídleném prostoru. To jsou všechna místa, kde je velká fluktuace lidí. Nejde proto jenom o města, ale třeba i festivaly, koncerty, letní kina nebo nádraží.

Létat se nesmí nad Hradem ani Temelínem

Zvláštní předpisy platí také pro okolí Pražského hradu. Tam je obecně létání zakázáno. Povolení může ÚCL vydat pouze na základě souhlasu Kanceláře prezidenta republiky. I proto je používání dronů v této oblasti nejčastějším prohřeškem. „Pravidla porušují hlavně turisté,“ uvádí Hezký.

Mezi další zakázaná místa pro létání patří okolí jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Problematické je i používání dronů nad dálnicemi nebo tratí. V neposlední řadě je potřeba zvýšené opatrnosti také v blízkosti letišť. „Létání s drony je tam regulované, uživatel se musí vždy domluvit s vedením letiště,“ vysvětluje mluvčí úřadu.

Evidence zřejmě čeká i „rekreační“ drony

Na obloze se ve skutečnosti bezpilotních letadel ale pohybuje mnohem více než ÚCL eviduje. Fyzická osoba, tedy běžný uživatel, si o povolení žádat vůbec nemusí. Létání s drony do 25 kilogramů pro rekreaci a sport totiž v Česku evidenci nepodléhá.

To by se ale mělo brzy změnit. „Letos dojde ke schválení evropské regulace, aby se pravidla sjednotila pro všechny státy Unie. Nyní totiž platí v každém z členských statů něco jiného,“ uvádí Hezký.

Úřad pro civilní letectví proto předpokládá, že v příštích dvou až pěti letech bude v Česku povinnost evidovat také drony pro rekreační a sportovní létání. „Jestli se budou letadla bez pilota evidovat pomocí poznávací značky nebo čipů, ale zatím jisté není,“ doplnil Vítězslav Hezký.

Loni Úřad pro civilní letectví uložil pokuty pro porušení leteckých předpisů nebo vydaných povolení v celkové výši 410 tisíc korun.

Drony jsou stále dostupnější

Obliba dronů u laické veřejnosti neustále roste. Vloni se počet lidí, kteří mají létání s bezpilotním letadlem jako koníček, pohyboval v řádech desetitisíců. Letos se však očekává, že bude uživatelů až třikrát více než v roce 2017.

Podle spoluzakladatele společnosti DronPro Alexe Novotného je důvodem cenová dostupnost. „Na trhu se letos objevily drony, jejichž cena začíná na třech tisících,“ tvrdí Novotný.

Celosvětový dronový průmysl měl loni obrat 50 miliard korun. Do roku 2021 se však očekává nárůst až o padesátinásobek. „Je to tím, že drony budou nacházet čím dál širší možnosti využití. Především v infrastruktuře a zemědělství,“ dodal Novotný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
19:48Aktualizovánopřed 4 mminutami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
18:40Aktualizovánopřed 5 mminutami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
14:28Aktualizovánopřed 6 mminutami

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
08:40Aktualizovánopřed 28 mminutami

ŽivěSenát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
09:01Aktualizovánopřed 52 mminutami

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
12:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje, do kafilerie jich odvezli třicet tun

Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba třicet tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, ve čtvrtek jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží. Kvůli opakovanému úhynu v Dyji budou situaci v červenci řešit odborníci s ministry.
před 3 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 5 hhodinami
Načítání...