Ropákem roku je poslanec Foldyna. Jeho novela vytlačila spolky ze stavebních řízení

Cenu Ropák roku 2017 dostal poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) za návrh změny zákona o ochraně přírody. Cenu Zelená perla 2017 za antiekologický výrok získal vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. Anketu vyhlašuje spolek Děti Země už dvacet šest let. Loni se jejím vítězem stal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), v roce 2013 prezident Miloš Zeman.

Jaroslav Foldyna
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Jaroslav Foldyna letošního Ropáka dostal za podání změny návrhu zákona o ochraně přírody a zároveň za její prosazování. Změna platí od ledna letošního roku. „Schválený návrh vyloučil spolky ve stavebních řízeních pro stavby lokálních malých stavebních projektů, takže občané už nemohou připomínkovat místní stavby jako dosud,“ řekl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země.

Cenu Zelená perla 2017 za antiekologický výrok získal vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller, který na přednášce na katedře jaderné chemie ČVUT uvedl, že cokoli má souvislost s jadernou energetikou, patří k základním potřebám člověka.

„Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou,“

Ján Štuller

vládní zmocněnec pro jadernou energetiku

Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 dostal loni ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ropákem se stal mimo jiné kvůli tomu, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.

Cenu Zelená perla 2016 za antiekologický výrok získal bývalý poslanec Roman Váňa (ČSSD). Na úmysl vedení Prahy, aby se na Malostranském náměstí zrušilo parkoviště pro automobily, reagoval slovy: „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské.“