Druhá větev kauzy se týká údajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem zakázky přesahovaly hodnotu 700 milionů korun.
Podle detektivů oslovila tehdejší šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (dnes Kottová) manažery Metrostavu. Za deset procent z ceny zakázky měla zařídit, že firma soutěž vyhraje. Zdůrazňovala přitom, že vše musí být v maximálním utajení. Metrostav se už dříve odmítl ke kauze vyjádřit kvůli probíhajícímu řízení.
Případ už byl u soudu, ale ten ho začátkem roku 2017 vrátil vyšetřovatelům k došetření. Vycházel přitom z tehdy platného rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z první větve kauzy, které označilo odposlechy za nezákonné a odmítlo jejich použití v případu jako důkazu.
Rath teď čeká na rozsudek v první části svojí kauzy, který by měl soud vynést 27. června. V obou případech kromě Ratha figuruje také Kateřina Kottová, Petr Kott, Lucie Novanská a Pavel Drážďanský. V druhé části pak byli navíc obviněni manažeři stavebních firem Petr Pilát a Jiří Anděl nebo šéf středočeské záchranné služby Martin Houdek. Polilcie stíhá také firmy, které byly podle spisu do systému zapojeny. Patří mezi ně třeba stavební společnost Metrostav.