Trojice novinářů tvrdí, že je policie zastrašuje kvůli Babišovi. „V žádném případě,“ reagují policisté

Trojice investigativních novinářů Jaroslav Kmenta, Janek Kroupa a Sabina Slonková tvrdí, že se je policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) snaží zastrašit či odradit od další práce. V posledních měsících totiž museli opakovaně vypovídat ke kauzám, jež se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedli to ve společném prohlášení, které Kmenta poskytl ČTK. Inspekce obecně potvrdila, že prověřuje možné úniky informací ze spisů. Konkrétní kroky komentovat nebude.

Kmenta z magazínu Reportér, Kroupa z Českého rozhlasu a Slonková ze serveru Neovlivní.cz upozornili, že jim od inspekce a policie přišla série předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. V daných věcech už přitom na úřadech vypovídali. „Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování nás a naše zdroje mají kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce,“ napsali novináři.

Podle autorů prohlášení je akce „zjevně koordinovaná“ a jejím vedlejším cílem je kriminalizovat investigativní žurnalistiku. „Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvolávaní, spojuje jedna osoba: premiér v demisi Andrej Babiš,“ uvedli.

Prověřované úniky se podle novinářů týkají případu Čapího hnízda, zveřejňování informací k Babišovým kauzám na twitterovém účtu skupiny Julius Šuman či „starých policejních spisů z doby, kdy současný lídr hnutí ANO budoval své podnikatelské impérium“.

Trojice odmítla, že by byla součástí údajného spiknutí, které má Babiše podle jeho vlastních slov odstranit z politiky. „Vyzýváme autority u policie a státního zastupitelství, aby nepodléhaly tlaku politiků a aby nehledaly nitky jakýchsi spiknutí na politickou objednávku, ale aby se věnovaly odhalování skutečného zločinu, který připravuje stát o peníze,“ doplnili novináři.

Policie obvinění odmítá, GIBS ho nechce komentovat

„V dané věci vede GIBS prověřování, ale konkrétní úkony trestního řízení není možné komentovat,“ sdělil ČTK mluvčí generální inspekce Ivo Mitáček. Zdůraznil, že inspekce postupuje z úřední povinnosti a že její činnost dozoruje příslušný státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Subjektivní vnímání procesních úkonů jednotlivými účastníky řízení nám rovněž nepřísluší nijak komentovat,“ dodal.

Policie ČR se k prohlášení novinářů vyjádřila na svém účtu na Twitteru. Odmítla jakékoli zastrašování, její činnost prý sleduje účel trestního řízení.